Маска за лице – погрижете се за лицето си правилно
Козметичната маска е средство за интензивна грижа за кожата, което се използва както за отстраняване на определени проблеми на епидермиса, така и за поддържането му в здраво състояние. Такава козметика включва и маска за лице против бръчки.
Най популярните компоненти
Маските против бръчките са направени на базата на активни компоненти, които имат козметичен и терапевтичен ефект върху кожата. Включително:
- Хиалуронова киселина. Той е естествен компонент на нашата кожа. Спомага за задържането на вода в кожата и стимулира образуването на колагенови и еластинови влакна. Бори се с преждевременното стареене и помага за намаляване на бръчките.
- Ретинол. Ефективен антиоксидант, който насърчава бързата регенерация на кожата и изглаждането на бръчките.
- Колаген. Той е отговорен за здравината и еластичността на кожата, но с възрастта количеството му естествено намалява, така че запасите от колаген трябва да се попълват. Колагенът повишава устойчивостта на кожата към негативни външни влияния.
- Коензим Q10. Предпазва кожата от свободните радикали, които причиняват преждевременно стареене, а също така изглажда бръчките.
- Витамин C. Насърчава производството на колаген в кожата и предпазва кожните клетки от увреждане на свободните радикали.
В допълнение, маската може да включва витамин Е, керамиди, пептиди, AHA-киселини, кофеин, масло от дърво ший или зелен чай.
Видове по текстура
Днес се предлагат следните видове маски:
- Плат. Маски с платнена основа са импрегнирани с есенция. Те имат почистващ, овлажняващ и друг ефект в зависимост от състава на импрегнацията. Те са лесни за използване и дават незабавен, постоянен резултат.
- Кремообразни. Имат текстура на крем или плътен балсам. Овлажняват и подхранват епидермиса. Подходящи са за суха и нормална кожа.
- Гелеви. Лесни за нанасяне, не се разтичат. Овлажняват добре кожата. Хидрогелните маски за многократна употреба също спадат към тази категория. Те са студени и топли. Първите – облекчават отока, вторите – отпускат мускулите на лицето.
- Алгинатни. Произвеждат се под формата на прах. Суровината за производството им е екстракт от водорасли. Прахът се разрежда във вода и се нанася върху лицето. След няколко минути сместа се втвърдява. Такива маски повишават тонуса на кожата, правят я по-еластична.
- Глинени. Подходящи за проблемна кожа. Те абсорбират кожната мазнина, почистват порите, помагат в борбата с черните точки и акнето.
- Маски с балончета. Основният компонент на тези маски е кислородът. След нанасяне върху кожата продуктът започва да се пени. Благодарение на това се подобрява микроциркулацията, порите се почистват.
Също така през последните години стана популярен продукт като азелаинова киселина за лице.
Каква е тайната на популярността
Азелаиновата киселина е чудесна многофункционална съставка, която помага за намаляване на зачервяването и неравномерния тен на кожата. Освен това има антибактериални свойства за лечение на акне и действа като кератолитик и ексфолиант, като помага за изсветляване на кожата. В допълнение, тя:
- може да помогне при лечението на розацея, тъй като има противовъзпалителни свойства. Азелаиновата киселина е междинен продукт на липидния метаболизъм и не се превръща в метаболити с видима токсичност. Агентът на базата на азелаинова киселина има следните фармакотерапевтични свойства, насочени към основните фактори на патогенезата на розацеята: противовъзпалителни, антипролиферативни, антибактериални;
- намалява пигментацията и акнето. Азелаиновата киселина действа като инхибитор на тирозиназата, което означава, че намалява синтеза на меланин, пигментът в кожата ви, който причинява пигментация;
- помага при лечението на акне (пъпки). Изследванията показват, че азелаиновата киселина може да работи за лечение на акне, като ускорява обмяната на кожните клетки, като убива бактериите P. acnes, които причиняват акне. Повлиява процеса на кератинизация на кожата, което влияе върху образуването на комедони и обриви.
Що се отнася до страничните ефекти, азелаиновата киселина е безопасна и подходяща дори за чувствителна кожа. Но все още може да я раздразни. За да сведете до минимум или да избегнете това, увеличете честотата на употреба бавно и избягвайте едновременната употреба с други активни съставки като ретиноиди или AHA/BHA киселини.
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар