Солариумът е оборудвана открита площадка за провеждане на дозирано облъчване с пряко или разсеяно излъчване, получено от специални ултравиолетови лампи. Често така наричат и заведението, в което е разположена площадката с оборудването.
В салони за красота, фитнес-клубове, оздравителни центрове може да срещнат 2 модификации солариуми – хоризонтални и вертикални. Скоростта на загара пряко зависи от 3 фактора, свързани с лампите: тяхното количество, мощност, коефициент на еритемна интензивност SEF.
Посещение на солариум по време на кратките дни през зимата може да отслаби или предотврати появата на депресия, поради което се ползва повече от живеещи в Крайния север. Възможно е обаче развитие на тенорексия (от английското tan – загар) – психологическа зависимост от ултравиолетови лъчи.
Солариумът е противопоказан на хора с нарушение на кръвообращението, повишено артериално налягане, при заболявания на щитовидната жлеза, черния дроб, бъбреците и остри инфекциозни заболявания. Не бива да се ползва и при голямо количество петна по тялото.
Витамин Д от солариум
През зимата, когато слънчевите лъчи са рядкост, може да се възползвате от услугите на соларните студия. Изключително важно е да спазвате мерките за безопасност, ако решите да го направите. Изследвания показват, че посещението на солариум два пъти седмично повишава нивото на витамин от 24 нг/мл до достатъчното 46 нг/мл.
Храни, богати на витамин Д: магданоз, коприва, мляко, черен дроб на риби и животни, рибено масло, хайвер и други.
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар