Мнозина смятат, че промяната на тялото и на навиците ни към по-здравословен начин на живот, е прекалено трудна задача.
По-внимателна оценка, базирана на това което тези хора правят (и не правят), разкрива корена на техните проблеми.
След години работа с много на брой клиенти по индивидуални хранителен режим и тренировъчна програма, разбрах, че хората продължават да правят същите грешки, които и много други са правили преди тях.
Ето някои от най-често срещаните грешки и разбира се, какво може да направите, за да ги избегнете и да коригирате най-важните проблемни области, за постигане на по-добри резултати.
Грешка #1: Прекалено високи цели, без средно положение
Непрекъснато сме бомбардирани от реклами, онлайн снимки и корици на списания, които ни казват как трябва да изглеждаме.
Проблемът с постоянното излагане на подобни образи е, че донякъде се променя начинът, по който възприемаме себе си.
Виждането на тези снимки кара повечето от нас да пожелават подобни резултати и за себе си. Рядко осъзнаваме обаче, колко усилия са необходими за постигане на такова тяло.
Реалността е, че хората от кориците на списания са прекарали голяма част от живота си, посветени на упражнения и здравословно хранене. Реално погледнато, те все още имат работа пред себе си и възможности да се подобряват.
Причината да спомена това е, че по-често хората имат нереалистични очаквания, което ги кара да се чувстват провалени, когато не могат да постигнат образа, който са си представили първоначално.
Това води до безкраен цикъл от опити и провали, без постигане на реален прогрес в дългосрочен план.
Затова е важно да се опитате да разпознаете реалността на ситуацията и да си поставите реалистични цели.
Например, ако сте с много наднормено тегло, превръщането ви във фитнес модел в рамките на 3 месеца със сигурност не е реалистична цел.
В този случай обаче, загубата на 10-15 кг е напълно постижима и по-подходяща цел за начало, а след нея ще сте готови да надградите допълнително.
Това не трябва да ви обезкуражава да си поставяте по-високи цели.
Има място и за големи цели, но поставянето на повече малки цели е доказано по-ефективният път към успеха.
Грешка #2: Липса на умисъл
Стартирането на фитнес програма или хранителен режим е една от най-трудните стъпки.
Обикновено събитието е заобиколено с много несигурност, страх и безпокойство, които не са лесни за преодоляване.
След като хората преминат през първите най-трудни стъпки, много от тях по погрешка се впускат по течението и преминават през процеса без умисъл.
Влизането във фитнес залата и извършването на една и съща тренировка, никога няма да е правилният път към успеха.
Това е като да повтаряме първи клас всяка година и да очакваме да натрупваме нови и нови знания – не работи така.
Необходимо е да търсим начини, с които да стресираме (положителен стрес) телата си, за да имат те нужния стимул да се подобряват.
Ако винаги правим едно и също, то няма как да очакваме различни (по-добри) резултати.
Препоръчвам ви да водите дневник на храненето, на тренировките си и на резултатите си.
По този начин ще разбирате най-бързо дали е дошло време за промяна в рутината ви, за да продължите да постигате резултати, вместо да боксувате на едно място.
Грешка #3: Липса на проследяване
Проследяването е изключително важен аспект, който много начинаещи и дори напреднали пропускат.
Колкото повече информация имате, толкова по-добри решения може да взимате в дългосрочен план.
Информацията, която препоръчвам да се записва е на няколко нива:
- Хранителен режим: Количества консумирани на ден (периодично), хранителни избори (периодично), мръсни хранения (седмично), пропуснати хранения (седмично);
- Тренировъчна програма: Брой изпълнени силови тренировки и брой кардио тренировки (седмично), брой упражнения и серии в тренировка (периодично), почивки (периодично), използвани килограми (периодично),
- Проследяване на резултати: килограми, талия, ханш (седмично)
Това е минимум, който е включен безплатно към всяка индивидуална тренировъчна програма или хранителен режим, но все още има клиенти, които не обръщат нужното внимание.
Ако за период от 15 дни не постигаме резултати, които сме заложили, то е от изключителна важност да се обсъдят програмите и за следващите 2 седмици, да имаме нови стъпки, с които да обновим плановете и да задвижим процеса в наша полза.
Ако за тези 15 дни стриктно следване на режими нямаме резултати и за следващите две седмици не променим нищо по програмите, то в по-голяма част от случаите не бихме постигнали никакви допълнителни резултати, дори може да се загуби част от прогреса.
Затова, стриктно проследяване и комуникация са от изключителна важност. Ако до този момент сте неглежирали тези аспекти и не постигате желаните резултати, то е време да помислите сериозно в тази насока.
Грешка #4: Извършване на само част от работата
За постигане на видими резултати, които да ни мотивират да продължим напред в трудни моменти, е необходимо да обърнем вниманиена повече от един аспект.
Не е достатъчно да обърнем внимание само на тренировките, без да променим хранителните си навици.
Например, ако решим да започнем да спортуваме 4 дни в седмицата, една от най-честите грешки е едновременно с това да изключим храните, които обикновено консумираме всеки ден.
Въвеждането на 4 тренировки седмично създава допълнителна нужда от енергия за тялото, а изключването на храна умножава тази нужда по 2.
Това е причината повечето хора без ясен план да не могат да се справят.
По-умерен подход, към който може да се придържаме дългосрочно и съотвено да не попадаме в омагьосан кръг на започване и спиране, изглежда така:
- Стартиране на тренировъчна програма
- Замяна на нездравословни избори със здравословни такива, а не директно намаляване на количества храна до минимум
- Стриктно проследяване на резултати и регулиране на всеки 14-20 дни
При регулярни положителни резултати: запазваме тренировките и храненето
При липса на резултати: увеличаваме тренировки или заменяме допълнителни нездравословни избори със здравословни.
Чест въпрос когато изпратя индивидуален хранителен режим към клиент е „Храната не е ли много?“.
За начало обикновено е много.
Малко храна всъщност е необходимо да се заслужи – с липса на отклонения от хранителен режим и с редовно изпълнение на тренировки.
Ако стартираме с малко храна, но в същото време през ден включваме калорични храни като сладки, тестени, алкохол и други, то всъщност ще консумираме повече калории на седмична база, отколкото стартирайки с „много храна“.
Въпреки че може да искате да се съсредоточите само върху една променлива в началото, силно ви съветвам да опитате да коригирате както храненето, така и упражненията.
Ако не се фокусирате върху двете, вероятно правите процеса много по-труден, отколкото трябва, и вероятно ограничавате напредъка си.
Грешка #5: Постоянно желание за промяна
Тъй като социалните мрежи са толкова популярни и информацията е леснодостъпна, търговците се опитват да се възползват максимално от това.
Постоянно се рекламират нови и нови продукти, които „гарантират изхвърлянето на мазнините“ или „ви карат да отслабнете с 15 кг за 14 дни“.
Често получавам въпроси за подобни продукти или програми и отговорът ми почти винаги е един и същ. Ако е твърде хубаво, за да е истина, то най-вероятно има нещо нередно.
Идеята да свалим много килограми за кратък период звучи примамливо, но е необходимо да опитаме да намерим логиката зад определен „здравословен продукт“ или „иновативна нова диета„, преди да похарчим парите си за нещо, което няма да сработи.
Изкушението да опитаме нещо ново и лесно винаги ще присъства, но това често е причината да не даваме достатъчно време на доказали се в годините методи, да проработят и да дадат резултат.
Така вместо да постигаме напредък, постоянно преминаваме към следващото „ново и лъскаво нещо“, оставайки с впечатление, че фитнесът или пък диетите не са за нас.
Грешка #6: Прекалено разсейване
С напредването на технологиите става прекалено лесно да се разсеем и да забравим защо всъщност сме във фитнеса.
Постоянното преглеждане на телефона или пък разговори с познати може да е причина да прекараме над час във фитнеса, за тренировка, която по принцип би отнела 35-40 минути (както когато гледаме ТВ предаване, но пропуснем рекламите).
В същото време, не даваме нужната концентрация за упражненията, които изпълняваме.
По този начин не само трудно може да напреднем с тях (и да извлечем допълнителни ползи за времето прекарано във фитнеса), но и пропускаме допълнителни възможности за прогрес.
Например, вместо да преглеждаме постоянно телефона си, може да прегледаме формата на друг трениращ, с който се редуваме на фитнес уред.
Често може да установите, че малка промяна на ъгъл или пък хват, може да промени значително натоварването и така да разнообразите тренировките си.
Ако вашият напредък е приоритет, препоръчвам ви да правите постоянни опити да избягвате да се разсейвате.
Тази промяна може да е това, от което се нуждаете, за да постигнете допълнителния резултат, от който се нуждаете.
Заключение
Ако не виждате напредъка, който смятате, че заслужавате, то това най-често се дължи на няколко прости грешки.
За щастие повечето от тях могат да бъдат лесно идентифицирани и коригирани, стига да имате желание да работите по тях.
Помислете за преоценка на рутината си, ако се припознавате в някоя от точките в статията.
Опитайте се да ги коригирате и със сигурност ще постигнете по-голям напредък и страхотни резултати.
Искате ли да постигнете възможно най-добрите резултати – без да губите излишно време и да влагате усилия на грешното място?
Присъединете се към отбора в онлайн треньорската ми програма.
- Напълно персонализиран хранителен режим, изготвен на база предварително попълнена анкета и консултация с мен , с включени храните, които харесвате;
- Напълно персонализирана тренировъчна програма – домашни условия или фитнес зала, на база опит с тренировки до този момент или липса на опит;
- Включени промени по хранителен режим и тренировъчна програма при постигане на първи резултати;
- Персонален треньор, на който може да зададете въпроси по всяко време и да разчитате за допълнителна мотивация;
- Човек, отдаден да ви помогне да постигнете най-добрата си форма и да подобрите здравето си.
Необходими са 10 седмици:
Вземете 3 напълно безплатни тренировки за корем.
Тренирайте където и когато искате. Независимо дали сте във фитнес зала или вкъщи, тренировките за корем ще ви помогнат да изгорите мазнини и да оформите коремната си преса бързо!
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар