Лицата в статията:
Джес Ицлер- Джеси Джеймс, героят, участвал в маратона и променил начина си на живот благодарение на Нави Сийл,
Нави Сийл- издържливият състезател, треньор на Ицлер.
Дейвид Гогинс- персонажър, скрит под името Сийл.
„Цели 99% от участниците, започващи маратон, го финишират успешно“. Цифрата е учудваща, но има причина, поради която е толкова висока. Наречена е „Правилото на 40%“- концепция, използвана от Нави Сийлс, за да увеличи психическата издръжливост.
В най-новото си Видео по“ Big Think“,Джес Ицзлер разказва историята за времето, по което той е бягал на състезание100 мили (~161км) успоредно с 118 килограмовия Нави Сийл.
„Запознах се със Сийл за първи път на маратона в Сан Диего. Участвах в състезанието като част от отбор с приятели, състоящ се от 6 души. Тогава той направи своя пробег изцяло сам без никой до себе си в отбор“, казва Ицлер.
„Кое е това момче? Никога не съм виждал нещо подобно. През цялото състезание го държах под око, на около 70-тата миля забелязах,че той тежеше около 260 паунда(118 кг.), което си е малко над нормите за ултрабегач. Оказа се, че си е чупил всички малки кости на двата крака и има увреждания на бъбреците, но въпреки всичко завърши състезанието.“
След състезанието Ицлер направи това, което би направил всеки един билионер: той предложи на Сийл да го наеме и да живеят заедно със семейството му, за да го научи на психическа издръжливост.
„ Помолих го да дойде и да живее с мен и семейството ми за месец…Правех едно и също както всички останали- събуждане, ходене на работа, връщане обратно вкъщи, знаете, вечеря, и после наново. Исках просто да изключа автопилота. И мислех, че ще е страхотно да вляза в тази добра форма, но и да разнообразя дневната рутина, за да стане още по-добре.“
Джес Итцлер
Правилото на 40-те процента
Докато живеел с Ицлер и неговото семейство, Сийл го научи на това правило.
Думите на Сийл гласят: „Когато подсъзнанието ти ти казва, че си приключил, ти всъщност си готов само на 40 процента.“
И той имаше своето мото: „Ако няма болка, то ти не правиш нищо“. – Това беше неговият начин да ни принуди да излезем от комфортната зона и да разберем какво е изходното ни ниво и как нивата на комфорт просто се преобръщат с главата надолу“
Правилото за 40-те процента, което Сийл обясни, е причината, поради която много хора, предавайки се на 16-тата миля, всъщност са в състояние дори да завършат състезанието .
Ицлер започна да пише за изпитването на това правило за 40-те процента още от първия ден, след като Сийл се измести при него.
„На първия ден, когато Сийл се измести да живее с мен, ме попита колко набирания мога да направя?
„Аз направих около осем.“
„Той каза добре. Вземи си 30 секунди почивка и ги направи отново. Та 30 секунди по-късно аз се измъчих и направих още 6. Тогава той каза „ всичко е наред, дай още веднъж“. Изчакахме още 30 секунди и аз едва направих 3-4, след което приключих. Та аз не можех да си местя ръцете изобщо. Тогава той каза: „Добре, няма да напуснем докато не направиш още 100“ Тогава си казах, че ще трябва да стоим тук доста дълго време, тъй като няма начин да успея да ги направя. Но аз ги завърших, правейки по едно, той ми показа и доказа, че има потенциал за още много повече, че сме способни на много повече, от това, на което всъщност мислим, че сме способни. И това си беше един страхотен урок.“
След това Ицлер създаде книга, наречена „ Животът със Сийл“.
Дейвид Гогинс
„Сийл“ Ицлер преписа на Дейвид Гогинс. Гогинс е настоящият световен рекордьор по пълни набирания в рамките на 24 часа(4,025), пети финалист в Бадуотър 135 (Badwater)( състезание на 135 мили в Мъртвата долина) и железен триатлет.
И докато историята на Ицлер звучи толкова добре, за да е истина, Гогинс наистина е тежал над 200 паунда(90 кг) по време на ултрамаратона, нещо нечувано в комуната на бегачите. И за да добавим още към неговото геройство, Гогинс е направил всичко това, страдайки от недостатъчност на предсъречната преграда, дефект на сърцето, причинен от дупка между стените на сърцето му, които ограничават издръжливостта на човек.
„За 34-те си години живот до момента, Дейвид е работил с около ¾ от сърцето си. Дясната част на сърцето му е получавала толкова много окислена кръв, че кръвта не е достигала до крайниците му, както би трябвало да е“, пише СлоуТуич.
Истина ли е правилото за 40-те процента?
Историята на Ицлер и Сийл звучи невероятно, но дали всъщност има научно обяснение за правилото на 40 %, или е просто за вид мотивация? Учените казват: Да, вярно е.
В проучване през 2008 година, изследователи установили, че лицата, на които било дадено плацебо, взимайки го за кофеин, били способни да вдигнат значително по-голяма тежест, отколкото тези, които наистина са приели кофеин. Разбира се, това не означава, че нашите тела и умове нямат лимит, но потвърждава, че обхватът на тези лимити се нуждае от преразглеждане. Често ние сами ограничаваме нашите способности, но историята на Ицлер и стотици като него доказват, че ние сме в състояние да прескочим нашия лимит.
Като например пробягване на маратон всеки ден от седмицата или запаметяването на тесте карти за 20 секунди- оказва се, че това, което ние често си мислим, че е невъзможно, наистина е само 40% от това, което можем.
Може да изгледате цялостното видеото на Ицлер по-долу. Само 6 минути е и наистина си заслужава.
Но почакайте!!!
Да, и в случай че си казвате“ Човек, този Ицлер е богат, здрав, има прекрасна съпруга… неговият живот е перфектен:, тогава изгледайте видеото. Преди да основе Маркиз Джетс, най-голямата компания в света за джетове, Ицлер е бил известен като Джеси Джеймс, белият рапър с неговия известен сингъл: „Shake it like a White Girl”.
See, everyone sucks once in a while. Източник: thehustle.co
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Виолета Пичонова - Димитрова казва
Да, наистина съм съгласна, че човек сам си поставя ограничения . Много е вярно, че всичко е до психическата нагласа и настройка. Свидетели сме на много примери за невероятните човешки възможности. И вярвам също , че болката може да бъде изключително мотивираща и благодарение на нея човек е способен да преодолее лимитите, които си е наложил и да надскочи себе си.
Stanimir Mihov казва
Напълно съгласен с мнението ти.