Фитнес въпроси от имейл и социални мрежи за месец Септември, 2018 година:
Какво представляват „Фитнес Въпроси“?
От дългогодишния ми опит съм установил, че проблемите и приоритетите на хората не са се променили през годините.
За разлика от преди, когато нямаше достъпна информация, сега проблемът е съвсем друг.
В момента има наличие на много информация, но подбирането на достоверна и лесно приложима такава, се оказва голямо предизвикателство.
В тази секция ще помествам по-интересни въпроси на хора, обърнали се към мен, както и моите детайлни отговори с лесно приложими съвети.
Постигнах добри резултати с хранителен режим и фитнес програма, но настъпки застой. Какво да направя за допълнително отслабване?
Въпрос:
Здравейте. Поканата ми е свързана с безплатната консултация.
Сега ще питам каквото ме интересува. Ако информацията, която искам, е много повече от възпитаното, няма проблем да се договорим за заплащане.
От година и два-три месеца следвам спортна програма и хранителен режим. Постигнах ефекта, който исках, когато започвах – свалих 6 килограма, намалих размерите на талията, а и навсякъде. Но на талията беше особено осезаемо за мен. Аз съм 1,56 и всъщност два килограма нагоре и надолу са много видими за мен.
Продължавам да спортувам и до днес и да се храня по режима. Е, не го спазвам абсолютно точно, защото понякога количеството храна на обяд ми идва в повече. Някои храни не ми се ядат, не се насилвам.
Сега обаче имам следния въпрос. Откакто спортувам и съм си подредила храната, не качвам килограми. Теглото ми варира с килограм, най-много два нагоре, но после бързо се нормализира, особено като ми свърши цикъла. Но съм се закотвила на 56-57 кг., а ми се иска да смъкна още 4-5 кг. Какво е нужно да променя – в спортуването си или в храненето си, или и в двете, за да постигна това?
Упражненията, които правя, като че ли вече не ме изморяват толкова, колкото в началото и ми е ясно, че това е в реда на нещата. Не искам да правя мускули обаче, искам само още малко да прибера, особено в областта на корема. Май там се оказа най-сложно.
Благодаря ти. Приятен ден.
Отговор:
Здравейте
Много възпитан подход С удоволствие ще прочета и отговоря
Относно допълнително редуциране на килограми е нормално да са необходими и допълнителни усилия.
Едната част е чрез въвжеждане на по-интензивни и по-предизвикателни упражнения, които евентуално да изгорвят повече калории.
Другата е чрез ограничаване в приема на определени храни или количества.
Има много техники в храненето, които могат да се използват , например в тренировъчни дни да се приемат повече калории спрямо в нетренировъчни, за да се постигнат допълнителни резултати.
Пример: В тренировъчни дни може да се приемат повече въглехидрати, спрямо в нетренировъчни. Това се нарича въглехидратна ротация и може да се прочете допълнително в интернет по темата.
Няма писано правило кое точно е необходимо – да се увеличат тренировки или да се намали храна, всичко зависи от лични предпочитания и това с какъв подход човек ще се чувства най-добре.
И двете промени биха довели до необходимото за редуциране на килограми – изгаряне на повече калории, отколкото се приемат.
В момента споделяте, че храната на моменти ви идва в повече, то в такъв случай може да редуцирате плавно стойности, а като втора стъпка да увеличите и натоварване.
Накратко първа стъпка, която може да опитате е чрез въглехидратната ротация, която предложих по-горе,
а втора стъпка чрез въвеждане на по-интензивни упражнения като раменни преси, гребане с дъмбел, клек, въвеждане на кардио тренировка сутрин на гладно, хранителни добавки и др.
Целият процес за постигане на добри резултати не трябва да е толкова лесен, колкото го описвате
Диагноза Птичи Гърди при тинейджър – комплекс от упражнения и мускулна маса
Въпрос:
Здравейте,благодаря за приема!
Казвам се Пепа Гичева ,имам син на 15г.,който е с да я нареча диагноза“птичи гърди“.След тази диагноза ни казаха комплекс от упражнения ,които прави сутрин и вечер,вдига гирички ,започвайки с два килограма,догодина ще започне плуване,така ни казаха,ще ни бъде трудно защото в града няма база и ще се наложи да ходи в Ст.Загора ,но аз чух че има голяма полза и от фитнес,без това да са споменали докторите,затова се обръщам към Вас!Предварително Ви благодаря за отделеното внимание!
Хубав и успешен ден!
Отговор:
Здравейте.
В неговото състояние има полза от всякакъв тип упражнения, но същевременно и от натрупване на мускулна маса.
Ефектът „птичи гърди“ ще е минимално изразен, ако има маса (комбинация между мускулна маса и мазнини), които да покриват тялото.
Затова моята препоръка е за упражнения + прием на повече качествени калории.
Имам безплатни материали, които може да прегледате заедно и да започнете да изпълнявате.
Упражнения за гърди в домашни условия: https://stanimirmihov.com/uprajneniq-za-gyrdi/
Насоки в храненето за покачване на мускулна маса: https://stanimirmihov.com/kachi-muskulna-masa/
Имайте предвид, че за резултати не е нужно да изпълнявате абсолютно всяка насока в статиите. Всяко малко въвеждане на подобрение е добре дошло :)
Поздрави и успехи,
Станимир
Възможно ли е да се изпълняват упражнения и фитнес тренировки при глаукома?
Въпрос:
Здравейте искам нещо да попитам – имам глаукома от 10 год! Бихтели ми казали какво мога и какво не във фитнеса. Тежести до какви килограми? Благодаря предварително – на 41 год. 164 см и60 килограма
Отговор:
Здравейте.
За съжаление не съм компетентно лице, за да дам тези конкретни насоки.
Необходимо е лекар да сподели мнение до колко е възможно да се натоварвате с фитнес упражнения, а след това аз мога да подбера най-подходящи такива.
Досега правили ли сте консултация свързана с глаукомата и фитнес натоварвания?
Поздрави,
Станимир
Въпрос (втори имейл):
Питах но нали знаете че при всеки човек дадено заболяване се развива различно и във времето и в пораженията за организма. Затова им е по лесно да кажат не- и най вероятно са прави но при мен например кардиото много добре ми действа колело, кростренажор пътека- там ходя бързо не мога да бягам загубвам равновесие ако не се държа. За един месец след 8 посещения по 1 час видимо бях дръпнала чак моята приятелка се изненада, а ходим заедно. Затова сега съм само на тия уреди но пък изникна малко проблем с коленните стави и сега започвам отново.
Отговор (втори имейл):
Здравейте.
Всъщност имам не малък опит с различни заболявания на клиенти, при които лекари съветват пълно ограничаване, само за да се презастраховат и наистина от тяхна гледна точка са си прави, защото няма система, която да проследи дали тяхната препоръка ще бъде приета от правилен човек.
Наскоро имаше забрана за мой клиент да тренира за горна част на машини, заради болки в коленете, въпреки че в същото време кара колело – по 10 км. на ден.
Щом стави се натоварват на пътека, то може да разнообразите с велоергометър, с крос-тренажор, със степер.
Също така натоварвания на избрани машини, смятам, че ще са добре дошли, без да се стига до крайности (или така наречените серии до отказ).
Поздрави,
Станимир
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар