За повечето хора най-трудната част от тренировките е … постоянството. Независимо дали става дума за тренировки във фитнес залата или в домашни условия, трябва да се работи последователно и с ясна цел.
Правенето на упражнения са един от най-лесните и ефективни начини за подобряване на вашето физическо и психическо здраве. Това включва намаляване на риска от сериозни здравословни проблеми, облекчаване на депресията и безпокойството, повишаване на енергията и настроението и облекчаване на стреса.
Независимо от възрастта или нивото на фитнес опит, има много приятни начини да използвате физическата активност, за да ви помогне да се чувствате по-добре, да изглеждате по-добре и да се радвате на живота повече. Но отделянето на време за упражнения не винаги е лесно, дори и при най-добрите обстоятелства.
Има няколко правила, които биха могли да ви помогнат да направите упражненията част от вашия живот. Когато се следват, тези съвети могат дори да направят намирането на време за упражнения много по-лесно, даже да започнете да им се наслаждавате! Ключът е да промените начина си на действие и да помислите какво правите, какво помага или спъва шансовете ви за успех.
Планирайте предварително
Вашият тренировъчен график означава, че трябва да планирате по-добре и да се подготвите за тренировките си предварително, за да не провалите плановете си. Ето някои съвети за планиране:
- Направете график за дните във фитнеса и тренировките, които ще изпълнявате през тези дни. Знаейки какво ще правите и какво трябва да направите, става по-лесно да се подготвите предварително.
- Опаковайте от вечерта, сложете в чантата си всичко необходимо – тренировъчна екипировка, обувки, бутилка за вода, ръкавици за трениране и други.
- Приготвяне на закуски и ястия – Вие не искате да се окажете доста гладни преди тренировките. Поддържайте бързи, здравословни закуски като кисело мляко, сирене, плодове или енергийни барове в колата и на работното място, така че винаги да сте подготвени.
Дайте си време
Създаването на програма за упражнения не е само за постигане на цели или изготвяне на план. Трябва да инвестирате време, преди да се възползвате от ползите. Това ви позволява да разберете какво харесвате и в какво сте добри – дайте си време да изпробвате различни дейности. Работете по Вашия график, променяйте го – необходимо е да се направи опит и грешка, за да видите какво работи най-добре.
Научете упражненията – не сме се родили, знаейки как да изпълняваме дадено упражнение правилно. Имате нужда от време, за да научите движенията и да сте в добра форма, за да работите с правилните мускули. Изградете сила и издръжливост – Вашето тяло трябва да свикне с натоварената работа, преди да можете да извлечете ползите.
Слушайте тялото си
Опознайте тялото си по-добре чрез редовни упражнения. Открийте на какво сте способни и какви са вашите граници. Ако почувствате някое от следните неща, може да се наложи да намалите темпото и вида на упражненията:
- Болка – Ние често пренебрегваме признаците на нараняване, особено ако болката е периодична. Когато почувствате нещо необичайно, спрете и опитайте други дейности, за да тренирате по различен начин. Никога не тренирайте с болка.
- Умора – Упражнението трябва да ви даде енергия. Ако се чувствате все по-уморени, докато тренировката продължава, това е знак, че тялото ви се нуждае от почивка.
Изцяло се ангажирайте с тренировките си
Когато решите да тренирате, вие се чувствате ангажирани през това време, но често си казвате „ Днес ще тренирам, освен ако не съм прекалено уморен или не изникне нещо друго.“, „ Ще започна да тренирам, но от Понеделник.“ Познато ли ви е?
Избягвайте да променяте решението си, като изпробвате следните съвети:
- Напишете го – направете го официално, като го поставите в дневника си и го планирате.
- Уверете се, че не подлежи на обсъждане – докажете си, че ще направите упражненията, без значение какво би могло да се случи. Дори ако си мислите само за това, все още показвате своята ангажираност.
- Имате нещо, което да очаквате с нетърпение – изпълнението на упражненията е по-лесно, ако знаете, че нещо добро следва след тях – дайте си почивка след всяка тренировка: горещата вана, масаж след една седмица или месец на тренировки, или по-дълга планирана почивка, след като сте били последователни в продължение на 6 месеца.
Разнообразете тренировките си
Ние сме склонни да следваме навика и след като намерим програма, която харесваме, се придържаме към нея. Правенето на едно и също нещо твърде дълго може да предизвика скука, прегряване и нараняване. Ето няколко съвета за подобряване на вашата тренировка:
- Променете упражненията – Променяйте упражненията на всеки 4 до 6 седмици. Опитайте с ново кардио упражнение, различни движения на сила или нов клас тренировъчен режим.
- Развивайте се – Позволете на вашите тренировки да се променят с вашия начин на живот. Нашите нужди и интереси се променят с времето и няма нищо лошо в търсенето на нови начини за упражняване.
Възползвайте се от тези съвети, за да станат упражненията част от вашия начин на живот. Очаквайте продължение по темата.
Успявате ли да тренирате редовно и кое ви мотивира да продължавате да го правите? Споделете в коментари.
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар