Канелата е ароматна подправка, която се добива от вътрешната част на кората (по-точно от ликото) на тропическо лаврово дърво.
След дъждовния период кората на дървото се обелва, тънкото лико се оставя да изсъхне, при което се навива на тънки рула. Съществува в няколко разновидности: цейлонска канела (Cinamomum zeylanicum, синоним Cinnamomum verum), китайската ѝ разновидност касия (Cinnamomum cassia, синоним Cinnamomum aromaticum), виетнамска (Cinnamomum loureirii) и индонезийска (Cinnamomum burmannii).
Последните три вида са с по-ниско качество и по-тъмен сиво-кафяв цвят. Най-скъпите сортове са тънки като хартия, с кафеникавочервен цвят. Фармацевтичното име на канелата е cortex cinnamoni. За родина на канелата се счита Шри Ланка (Цейлон), но канела се произвежда и в Китай, Ява, Египет, Индия, Южна Америка, Африка и Австралия. Дълго време начинът на добиване на канелата се е пазел в дълбока тайна и едва през 1505 г. с пристигането си в Цейлон португалците научават и разпространяват начина на произвеждане.
Канелата се използва най-вече в сладкарството, като се добавя към десерти, сладки питиета, конфитюри и сладка, но също така в малки количества може да се използва и за подправяне на агнешко и птиче месо.
Фармацевтични изследвания доказват, че канелата притежава общоукрепващо имунната система свойство, помага за понижаване на кръвната захар, за което се препоръчва на хора, страдащи от диабет, възбужда апетита, спомага за храносмилането и има тонизиращо действие.
Ползи за здравето от канела
Установено е, че канелата може да е полезна при следните състояния и заболявания:
- бронхит,
- стомашно-чревни проблеми,
загуба на апетит, - газове (метеоризъм),
- мускулни и стомашни спазми,
- предотвратяване на гадене и повръщане,
- диария,
инфекции, - настинка и простудни заболявания,
- загуба на апетит.
- Някои хора я използват още при еректилна дисфункция (ЕД), херния, нощно напикаване, болки в ставите, за облекчаване симптомите на менопаузата, менструални проблеми, а също и за предизвикване на аборт.
Канела за отслабване
Има доста доказателства, че редовната консумация на канела води до ускоряване метаболизма като цяло и особено, обмяната на мазнините. Това означава, че приетите мазнини с храната се разграждат и изхвърлят от тялото по-ефективно, вместо да се натрупват в клетките. От своя страна, това води до бавно, но сигурно редуциране на телесното тегло.
Ефектът върху метаболизма има научно обяснение – тъй като приемъ на по-големи количества канела води до разреждане на кръвта, това от своя страна засилва кръвообращението. Повишения приток на кръв засилва метаболизма, а това обикновено води до редукция на теглото. Реално обаче, приемът на канела е по-ефективен за предпазване от натрупване на тегло, но при съчетаване с подходящ хранителен режим и двигателна активност, може да помогне и за неговото намаляване. Още повече, че канелата засилва усвояването на храната, действа като очистително за червата (унищожава редица инфекции, които също може да са причина за натрупване на килограми), активира мозъка и бодърстването, помага ни да се чувстваме сити за по-дълго време.
Противопоказания за употреба на канела
Приемът на по-големи количества канела не се препоръчва при:
- алергия към канела,
- бременност,
- кърмене,
- цироза на черния дроб,
- някои форми на рак, които се влияят от нивото на хормоните, като рак на гърдата,
- тежки сърдечни проблеми,
- хормонални аномалии,
- ниско кръвно налягане,
- хипогликемия,
- предстоящи хирургични интервенции (преустановете приема на канела в по-големи количества поне две седмици преди предстояща операция, поради опасност от „разреждане“ на кръвта и сериозен спад в нивата на кръвната захар),
- при деца.
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар