Какво е естроген?
Естрогенът е полов хормон, важен за сексуалната функция и репродукцията при хората. Той отговаря за развитие и регулиране на женската репродуктивна система и вторичните полови белези като оформяне на гърди, окосмяване и регулиране на менструалния цикъл.
Независимо от факта, че нивата му при мъжете са значително по-ниски, естрогенът e от съществено значение за всеки организъм. Той влияе върху когнитивното здраве, здравето на костите, функцията на сърдечно-съдовата система, чернодробната и чревна функция, имунната система и други основни процеси в тялото.
Къде и как се произвежда естрогенът?
При жените основната част от естрогена се произвежда в яйчниците. Синтез на хормона се осъществява също от мастни клетки, надбъбречните жлези, а по време на бременност и от плацентата. При мъжете естрогенът се секретира от надбъбречните жлези и тестисите.
Видове естроген
Има три вида естроген в организма, които изпълняват ендокринна функция. Всички действат върху ядрото на клетките, които регулират синтеза на протеини.
- Естрон – този тип естроген присъства в организма след менопаузата. Това е по-слаба форма на естроген и такава, която тялото може да преобразува в други форми на естроген, ако е необходимо.
- Естрадиол – както мъжете, така и жените произвеждат естрадиол и той е най-често срещаният тип естроген при жените през репродуктивните им години.
- Естриол – нивата на естриол се повишават по време на бременност, тъй като помагат на матката да расте и подготвя тялото за раждане. Нивата на естриол достигат връх непосредствено преди раждането.
Нива на естроген
Нивата на естроген варират при отделните хора. Те могат да се променят по време на менструалния цикъл и зависят от възрастта при жените.
Факторите, които могат да повлияят на нивата на естроген, включват:
- бременност и кърмене;
- пубертет;
- менопауза;
- наднормено тегло и затлъстяване;
- екстремна диета или хранително разстройство;
- интензивни тренировки;
- употребата на някои лекарства, включително стероиди, ампицилин, естроген-съдържащи лекарства, фенотиазини и тетрациклини;
- някои вродени състояния, като синдром на Търнър
- високо кръвно налягане;
- диабет;
- първична яйчникова недостатъчност;
- хипофункция на хипофизата;
- синдром на поликистозните яйчници;
- тумори на яйчниците или надбъбречните жлези.
Естрогенен дисбаланс
Понижените нива на естрогена могат да доведат до:
- нередовна или отсъстваща менструация;
- болезнен полов акт;
- вагинална сухота;
- горещи вълни, нощно изпотяване или и двете;
- загуба на сексуално желание;
- промени в настроението;
- главоболие;
Повишените нива на естроген могат да имат следните симптоми:
- нередовна или обилна менструация;
- фиброкистозни гърди;
- наддаване на тегло, главно в областта на ханша, бедрата и талията;
- загуба на мускулна маса;
- проблеми със съня;
- чувство на тревожност и безпокойство.
Някои наследствени фактори и други състояния могат да доведат до високи нива на естроген при мъжете, което се характеризира с безплодие; еректилна дисфункция; по-големи гърди, известни като гинекомастия.
При мъжете с ниски нива на естроген е възможно да се появат излишни коремни мазнини и ниско либидо.
Как да увеличим или намалим нивата на естроген в тялото ни – методи
Естрогенна/хормонална терапия
Естрогенната терапия може да помогне за управление на симптомите на менопаузата като част от хормоналната терапия, която хората обикновено наричат хормонозаместителна терапия. Лечението може да се състои само от естроген (естроген заместителна терапия) или може да включва комбинация от естроген и прогестин, синтетична форма на прогестерон.
Хормоналното лечение може да бъде под формата на хапче, назален спрей, пластир, кожен гел, инжекция, вагинален крем или пръстен. То оказва влияние върху почти всички сиптоми, които се появяват при дисбланас в нивата на естрогена и също така може да помогне за намаляване на риска от остеопороза, който се увеличава при навлизане в менопаузата.
Страничните ефекти при приложението на естрогенната терапия могат да включват подуване на корема; болезненост в гърдите; главоболие; крампи на краката; лошо храносмилане; гадене; вагинално кървене; задържане на течности. Някои видове хормонална терапия също така увеличават риска от инсулт, кръвни съсиреци и рак на матката и гърдата. Задължителна е консултация с лекар за преценяване дали естрогенната терапия е подходяща за приложение.
В допълнение към менопаузата, естрогенната терапия също може да помогне за лечението на:
- първична яйчникова недостатъчност;
- други проблеми с яйчниците;
- някои видове акне;
- някои случаи на рак на простатата;
- забавен пубертет (например, при синдром на Търнър).
Противозачатъчни средства
Противозачатъчните хапчета съдържат или синтетичен естроген и прогестин, или само прогестин. Те предотвратяват бременността, спирайки овулацията и правят това, като гарантират, че нивата на хормоните не се колебаят през месеца.Те също така удебеляват слузта в шийката на матката, така че достигането насперматозоид до яйцеклетката да става по-трудно. Други приложения на противозачатъчните таблетки включват намаляване на предменструалните симптоми и намаляване на тежестта на свързаното с хормони акне.
Те обаче могат да увеличат риска от сърдечен удар; кръвни съсиреци; белодробна емболия; гадене и повръщане; главоболие и др. Дългосрочната им употреба също увеличава риска от рак на гърдата.
Хранителни натурални източници на естроген
Някои храни съдържат фитоестрогени – това са вещества на растителна основа, които наподобяват естроген. Изследвания предполагат, че те могат да повлияят нивата на естроген в организма,но няма достатъчно доказателства, които да потвърдят това.
Храните, които съдържат фитоестрогени, включват:
- кръстоцветни зеленчуци (например броколи, карфиол, брюкселско зеле);
- соя и храни, съдържащи соев протеин;
- горски плодове;
- семена и зърнени храни;
- ядки;
- плодове;
- червено вино.
В зависимост от това дали имате ниски или високи нива на естроген, приемът на тези храни трябва да бъде съответно увеличен или да се избягва честата им употреба.
Хранителни добавки
Съществуват и билки и хранителни добавки, съдържащи фитоестрогени, които действат подобно на естрогена. Примери са:
- черен кохош;
- червена детелина;
- соеви изофлавони.
Не е научно обяснено как точно тези съединения влияят върху естрогена и свързаната с естрогена активност в организма и няма достатъчно доказателства, които да потвърдят, че те са безопасни и ефективни, особено в дългосрочен план. Именно заради това изследователите призовават за допълнителни проучвания.
Свързани Продукти:
Заключение
Факторите, които могат да повлияят върху нивата на естроген в организнма ни са много. При дисбаланс в нивата на хормона се появяват симпотими, които трябва да следим и при нужда да се консултираме със специалист.
Не трабва да забравяме обаче, че здравословната диета, почивката и физическа активност са в основата на всяка хормонална регулация.
Задължително прегледайте и:
- Топ 10 Йога Упражнения за Начинаещи - септември 19, 2024
- Комплексна програма – Хранителен Режим и Тренировъчна програма - юни 10, 2024
- Физическите упражнения за Психиката: Как спортуването подпомага нервната система? - април 8, 2024
Станимир Михов казва
Здравейте. Най-добрият начин е чрез преглед при ендокринолог, който да назначи подходящи изследвания.
Поздрави,
Станимир Михов
Катерина казва
В крайна сметка, ще навреди ли един курс с естроген, при жена тренираща 4 пъти в седмицата, ако иска да повиши обема на ханша и гърдите си?
Станимир Михов казва
Здравейте. Препоръчвам да се посъветвате с ендокринолог.
Дали ще навреди или не е само едната част от уравнението. Другата е, че хормоните ще се нормализират след спиране, ще се върнем в начална позиция, но може да сме си навредили, например на кожата или на психиката.
Поздрави,
Станимир Михов