Високият холестерол може да засегне всеки и е сериозно състояние, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Има фактори, които са сериозна предпоставка – като гени, възраст, пол, които не са под наш контрол и няма как да им повлияем.
За щастие, ако имате висок холестерол, има лесни стъпки, които да предприемете, за да го намалите и да защитите здравето си.
Насоките в статията предоставят ценна информация, която ще ви помогне да започнете понижаването на холестерола.
За да се случи това без помощта на лекарства и хапчета е необходимо да се предприемат стъпки като: извършване на промени в хранителните ви навици; да се подобри физическата активност; да се ограничи прекомерен прием на алкохол и др.
Списък с 36+ начина как да ускорите метаболизма си за по-бързо и по-здравословно отслабване
Трябва да се има предвид, че съветите в статията могат значително да намалят нивото на холестерол в кръвта, но в някои случаи това може да не е достатъчно и да се наложи употребата на медикаменти, които се предписват от компетентно лице – доктор.
Дори да имате предписана лекарствена терапия, прилагането на написаното в статията ще позволи да постигнете по-бърз ефект от тях, както и да се използват по-малки дози от медикаменти, които почти винаги се свързват и с нежелани странични ефекти.
Какво представлява холестеролът?
Холестеролът е восъчна субстанция, наподобяваща мазнините. Намира се по стените на клетките във всички части на тялото като нервна система, черен дроб и сърце.
Тялото използва холестерола, за да произвежда хормони, жлъчни киселини, витамин D и други вещества. При спортисти, без наличието на холестерол би било невъзможно постигането на високи резултати, тъй като от него се синтезира най-анаболният хормон – тестостеронът.
Организмът е способен да произведе нужния му холестерол.
Холестеролът циркулира в кръвта, но не може да се движи самостоятелно. Придвижването му се осъществява чрез пакети, които се наричат липопротеини.
Два основни липопротеина спомагат за придвижванетo на холестерола в кръвта:
- Липопротеин с ниска плътност (LDL – Low density lipoprotein). Също бива наричан „лош“ холестерол, защото придвижва холестерол към тъканите и артериите. По-голямата част от холестерола в кръвта е под формата на липопротеин с ниска плътност. Колкото по-високо е нивото на LDL холестерол в кръвта, толкова по-голям е и рискът от сърдечно-съдови заболявания.
- Липопротеин с висока плътност (HDL – High density lipoprotein). Бива наричан „добър“ холестерол, защото придвижва холестерола извън тъканите към черния дроб, който от своя страна го извежда от организма. Ниското ниво на HDL е предпоставка за сърдечно-съдови заболявания и инсулт.
Наличието на прекалено много холестерол в кръвта може да затрудни придвижването му, тъй като той има свойството да се натрупва в стените на артериите. С течение на времето това натрупване може да стесни съдовете и да ги направи по-малко гъвкавки, състояние, наречено атеросклероза или „втвърдяване на артериите“.
Този процес може да се случи на кръвоносните съдове навсякъде в тялото, включително тези на сърцето (те се наричат коронарни артерии). Ако коронарните артерии се запушат частично с плака, кръвта няма да може да пренесе достатъчно кислород и хранителни вещества до сърдечния мускул. Това може да предизвика болка в гърдите или ангина.
Някои плаки, богати на холестерол са нестабилни – имат тънка обвивка, която може да се спука и да освободят холестерол и мазнини в кръвта. Това освобождаване може да предизвика образуване на кръвен съсирек, блокиращ притока на кръв през артериите и да причини инфаркт.
Въпреки че лошият холестерол – LDL носи това име, той всъщност има полезна функция в тялото. Например при диабет се получава повишена киселинност на кръвта, която е опасна за стените на кръвоносните съдове. LDL холестеролът се струпва на това място, за да ги предпази.
От какво зависят нивата на холестерол?
Различни фактори могат да предизвикат нездравословни нива на холестерола. Някои от тях не могат да се променят, но върху други можем да окажем сериозно положително влияние.
Факторите, върху които не можем да влияем:
- Наследственост. Количеството LDL холестерол (лош холестерол), който тялото произвежда и колко бързо го изхвърля отчасти се определя от гени. Въпреки това, малко хора имат висок холестерол по единствената причина, че е наследен и всеки може да предприеме действия за понижаването му.
- Възраст и пол. Холестеролът в кръвта започва да се покачва около 20 годишна възраст и продължава движение в тази насока до 60-65 годишна възраст. Поради тази причина, колкото повече възрастта напредва, толкова повече се увеличава нуждата да се обърне по-сериозно внимание.
Факторите, върху които можем да влияем:
- Диета. Информацията е спорна, но последни проучвания разкриват, че наситените мазнини не се асоциират с високи липидни профили, дори точно обратното. Всички видове мазнини (без транс мазнините) могат да повишат нивата на добрия холестерол в кръвта.
- Телесно тегло – Нездравословното телесно тегло е показателно за по-високи нива на триглицериди и повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Мастната тъкан около органите създава допълнителен стрес.
- Физическа активност – Свързва се пряко с повишаването на добрия холестерол в тялото.
- Алкохол – Смята се, че минимално количество алкохол (най-вече качествено червено вино), може да има благоприятен ефект върху холестерола, но редовната консумация би повлияла негативно върху задачата за понижаването му. В случай, че не консумирате алкохол – не започвайте, а ако консумирате, то ограничаването му може да се отрази положително.
- Тютюнопушене – Пушенето има директна връзка с понижаването на добрия холестерол. Някои проучвания дори гласят: „Рискът от развитие на коронарна болест на сърцето при хора, които пушат е от два до четири пъти по-голям спрямо тези, които не пушат.“
Въпреки че възраст, пол, генетика са извън нашия контрол, може да се направи много, за да се подобрят нивата на холестерола чрез диета.
До какво водят завишените нива на холестерол?
Когато нивото на холестерола и триглицеридите (мазнините в кръвта) стане прекалено високо, се увеличава опасността от развитие на съдържащите холестерол депозити (плаки) в кръвоносните съдове.
С течение на времето, плаките причиняват стесняване на съдовете, което затруднява кръвотока и създава нарушения, известни като атеросклероза.
Стесняването на кръвоносните съдове, снабдяващи сърцето с кръв (коронарните артерии), намалява доставката на кислород до сърдечния мускул. Това означава увеличен риск от миокарден инфаркт.
По същият начин, намаленото количество кръвоток към мозъка води до риск от мозъчен инсулт.
Сниженото кръвоснабдяване на долните крайници води до свързана с натоварване болка и риск от гангрена.
Намаляване на холестерола чрез диета
Омега 3 мастни киселини
Проучване(английски) показва как суплементирането с Омега 3 има пряка връзка с увеличаване нивата на добрия холестерол – HDL при пациенти с генетична хиперлипидемия (повишени нива на мазнините в кръвта).
Източници на омега 3 мастни киселини:
- Масло от ленено семе
- Мазна риба
- Суплементи/хранителни добавки с рибено масло – Fish oil (риба тон, херинга, сардина, скумрия и сьомга)
Фибри
Наясно сме, че фибрите са полезни за здравето ни, но каква точно е връзката между тях и холестерола?
Има два типа фибри – разтворими и неразтворими.
Разтворимите фибри се разтварят и сгъстяват във вода. Най-добре познати са със своя понижаващ ефект върху холестерола, когато се консумират с добре съобразен хранителен режим или диета.
Разтворимите фибри се състоят от лепкави вещества като смоли и пектин, които образуват вещество наподобяващо гел в присъствието на течност. Този гел се свързва с холестерола и жлъчните киселини в тънките черва и ги транспортира извън тялото.
Друго предимство на тези фибри е, че спомагат за контрола и стабилизирането на кръвната захар, което е изключително полезно при диабет. Това се случва чрез забавяне усвояването на храната.
Също така осигуряват чувство за ситост, което има потенциала да помогне със загуба на излишно тегло. Източници на разтворими фибри са овесени ядки, овесени трици, ечемик, боб, сладки картофи и бял картоф, броколи, аспержи, моркови, ябълки, круши, цитрусови плодове, ягоди, банани, бадеми и ленено семе.
Авокадо
Авокадото съдържа главно мононенаситени мазнини, които имат подобно действие на полиненаситените, спомагайки понижаването на лошия холестерол и поддържането на здраво сърце.
Мононенаситените мастни киселини имат редица ползи за сърдечно-съдовата система. Понижават нивата на лошия холестерол, повишават тези на добрия, понижават нивата на триглицеридите. Също така има проучвания, показващи, че диети, съдържащи високи нива на мононенаситени и полиненаситени мастни киселини могат да бъдат използвани при наличието на рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания.
Едно средно авокадо (200 грама) съдържа 30 грама мазнини – 20, от които са мононенаситени, както и 13 грама фибри.
Куркума
Както куркуминът, така и куркумата са изследвани и доказали се при намаляването на лошия холестерол – LDL и общите нива на холестерол в кръвта.
Нивата на триглицериди (съхранявани мазнини) също са били редуцирани при приема на куркумин.
Проучване показа, че добавянето на куркумин към храната, в продължение на осем седмици, успешно намалява VLDL (липопротеин с много ниска плътност), LDL (липопротеин с ниска плътност), общ холестерол и триглицериди.
Също така се наблюдава повишено молекулно разграждане (катаболизъм) на холестерола.
Ядки и семена
Съдържат вещества, които могат да подобрят липидния профил и здравето на сърцето.
- Ненаситени мазнини – Мононенаситените и полиненаситените мастни киселини имат свойствата да подобрят нивата на холестерола в кръвта.
- Омега 3 – Както беше споменато в статията, редица проучвания показват ползите от консумацията на омега 3 мастни киселини при сърдечно-съдови заболявания.
- Фибри – Спомагат за изчистването на организма от лошия холестерол.
- Витамин Е – Витамин, спомагащ поддържането на артериите здрави.
- Стероли – Растителна субстанция, която има доказан ефект в борбата с висок холестерол.
- Л-аргинин – Аминокиселина, която спомага поддържането на артерите по-гъвкавки и подобрява притока на кръв.
Все пак трябва да се обърне внимание, че ядките и семената са калорични и ако се включват в менюто, трябва да са добре съобразени с останалата част от диета или хранителен режим.
Свързани продукти за редуциране на холестерол
Физическа активност и холестерол
Физическата активност може да увеличи нивата на HDL холестерола (добър холестерол). Също така помага за регулирането на телесното тегло, диабета и високото кръвно налягане.
Аеробната физическа активност (енергично ходене, бягане, плуване) подобрява качеството на сърдечния мускул и увеличава белодробния капацитет.
С други думи, физическата активност е главен фактор срещу сърдечните заболявания. Дори и средно интензивни активности, ако са изпълнявани редовно, намаляват сериозно риска от сърдечно-съдови заболявания.
Какво трябва да избягваме?
След като вече знаем какво може да ни помогне в контрола с холестерола, нека разгледаме и нещата от които трябва да се пазим.
- Транс мазнини – Наличие на транс мазнини може да се открие в маргарин, бисквити, вафли, торти, кексове, хамбургери и други. Могат да бъдат открити под имената: хидрогенерирани мазнини, хидрогенерирано растително масло и други подобни наименования.
- Бърза храна – Едни от основните виновници за висок холестерол. Храните са пакетирани не само с транс мазнини, но и с рафинирани въглехидрати, захари и други съставки, които подобряват издръжливостта, вкуса и вида на продуктите им, но вредят на здравето ни и повишават холестерола.
- Тлъсто месо – Пастарми, колбаси, тлъсти меса, най-вече пакетирани, често съдържат и по-горе изброените добавки.
- Натрий – Изследвания са установили, че прекомерната употреба на натрий в диетата повишава кръвното налягане. Високото кръвно налягане е основен рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания. Натрият е един от компонентите на готварската сол (натриев хлорид), но може да бъде открит и в други форми. Вместо да използвате големи количества сол, употребявайте подправки и билки, за да разнообразявате храната си.
- Алкохол и цигари – вече споменати в началото на статията.
Изследвания на холестерол и приети референтни стойности
- Общ холестерол – Общият холестерол в кръвта. Всичко над 200 милиграма на децилитър (mg/dL) се счита за над нормалното.
- HDL (Добър холестерол) – Високи стойности се смятат за здравословни. Оптималните нива започват от 40 mg/dL. Този тип холестерол спомага за защита на сърцето и артериите чрез транспортиране на „лошия“ холестерол (LDL) извън тялото.
- LDL (Лош холестерол) – Нормално е нивата на този холестерол да са под 130, като 100 е оптималното, а стойности над 160 вече се считат за завишени и е необходима консултация с лекар.
- Триглицериди – Представляват мазнини, складирани в тялото. За нормални стойности на триглицериди се смятат нива около 40 mg/dL. Всичко над 150 mg/dL увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и други здравословни усложнения.
Ако изследванията, които имате не са в mg/dL, може да използвате това приложение за конвертиране на mmol/L и mg/dL.
Относно медикаментите и холестерола
Може да направите много, за да спомогнете подобряването нивата на холестерола, но както беше споменато в началото, има неща, които са абсолютно извън нашия контрол. Генетиката е сериозен фактор, определящ как точно тялото ще се справи с холестерола. Въпреки усилената работа на някои хора, отличните хранителни навици и високото фитнес ниво, понижаването нивата на холестерола до нормални нива може да е трудно.
Често тези хора се нуждаят от лекарска намеса. В този случай, силно се препоръчва да посетите лекар и да получите рецепта с медикаменти, понижаващи нивата на холестерола. Както при всички лекарства, лекарствата за регулиране на холестерола не идват без странични ефекти. Разговор с вашия лекар ще гарантира, че разбирате рисковете. Тези лекарства обикновено имат малко странични ефекти (това зависи и от дозите) и се толерират лесно от повечето хора.
Отлична идея е първо да се опита регулацията на холестерола по здравословен начин, но ако всички опити се провалят, трябва да се потърсят и други опции. Както беше споменато, дори при назначена терапия с медикаменти, съветите в статията могат да окажат сериозно положително влияние, понижавайки необходимите дози от медикаментите и постигането на по-бързи и по-дълготрайни резултати.
Лечението с медикаменти:
Лечението с медикаменти, регулиращи липидните нива, по-скоро допълва, но не заменя промените в начина на живот. Терапията обикновено е продължителна или за цял живот. Изборът на медикаментите се определя от лекар-специалист.
Медикаментите, които намаляват нивото на липидите в кръвта са: статини, никотинова киселина и нейните производни, фибрати и такива, които свързват жлъчните киселини.
Като клас медикаменти, статините предизвикват най-голямо понижение на холестерола в кръвта. В случай, че целта на лечението не е постигната след 3 месеца лечение с един медикамент, може да се включи втори препарат.
Необходимо е да се знае, че повишеният холестерол се нуждае от постоянен контрол. Прекратяването или преустановяването на взети мерки може бързо да доведе до повишаване и възвръщане на риска от съдови нарушения, съществували преди началото им.
Списък с 36+ начина как да ускорите метаболизма си за по-бързо и по-здравословно отслабване
Заключение
Високите нива на холестерол най-често са свързани с наднормено тегло и нездравословен начин на живот.
Както вече беше споменато, наднорменото тегло се свързва пряко с повишени нива на LDL холестерол и ниски нива на HDL холестерол, което е рецепта за здравословни проблеми, включително атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания. Едно от най-добрите неща, които може да направите за себе си е да започнете редовна физическа активност в комбинация с прилагането на съветите описани в статията.
Как да започнете зависи изцяло от фитнес нивото ви. Важно е начинаещи да започнат бавно и постепенно да увеличават натоварването, за да избегнат нежелани травми и мускулна треска.
Добър старт за начинаещи са ниско интензивни кардио тренировки като ходене, джогинг, каране на колело, плуване или тренировки във вкъщи в рамките на 15-20 до 30 минути. След като подобрите фитнес нивото си, може да обмислите включването на по-агресивни методи като следване на по-стриктна фитнес програма и по-високоинтензивни кардио тренировки.
Стъпка #1: Лесни тренировки в домашни условия, с които да повишите физическата си активност:
- 5 лесни упражнения със собствена тежест, които изгарят мазнини бързо (цяло тяло)
- Упражнения за Корем в Домашни Условия
- Top 16 Упражнения за Стегнато Дупе и Секси Бедра – Вкъщи [+Видео] ♀
- 1 Упражнение за Стегнат Корем – Планк | 28 Дни Предизвикателство
- Интензивна 10-Минутна Тренировка за Цяло Тяло с Гири – Домашни Условия
В статиите може да откриете подробни разяснения за изпълнението на всяко упражнение – текст, снимки, видео, както и тренировъчни програми, които да изтеглите, за да приложите и комбинирате упражненията по най-добър начин.
Стъпка #2: Спазване на насоки в храненето за регулиране и постигане на здравословно тегло:
Здравословно хранене: Най-добрата диета | Наръчник
Стъпка #3: Хранителни добавки за регулиране на холестерола без странични ефекти:
Има ли съвет или действие, което сте готови да предприемете, за да редуцирате високия холестерол и да подобрите здравето си?
В случай, че сте опитвали съвети от статията или такива, които не са поместени в нея, споделете вашия опит в коментарите, за да сме полезни на повече хора.
Споделете статията с приятел или член на семейството, за когото материалът може да е полезен.
Искате ли да постигнете възможно най-добрите резултати – без да губите излишно време и да влагате усилия на грешното място?
Присъединете се към отбора в онлайн треньорската ми програма.
- Напълно персонализиран хранителен режим, изготвен на база предварително попълнена анкета и консултация с мен , с включени храните, които харесвате;
- Напълно персонализирана тренировъчна програма – домашни условия или фитнес зала, на база опит с тренировки до този момент или липса на опит;
- Включени промени по хранителен режим и тренировъчна програма при постигане на първи резултати;
- Личен треньор на когото може да зададете въпроси по всяко време, за допълнителна мотивация, която винаги е необходима в труден момент;
- Човек, отдаден на това да ви помогне да постигнете най-добрата си физическа форма и да подобрите здравето си.
Необходими са 8 седмици.
Задължително прегледайте и:
- Комплексна програма – Хранителен Режим и Тренировъчна програма - юни 10, 2024
- Физическите упражнения за Психиката: Как спортуването подпомага нервната система? - април 8, 2024
- Най-добрите Упражнения за Дупе, без да уголемяваме бедрата си - януари 23, 2024
Сребрина казва
Здр разширените вени могат ли да бъдат причина на висок холестерол (лошия холестерол) От малка съм с разширени вени и ме болят Благодаря предварително!
Станимир Михов казва
Здравейте. Има такава възможност, важно е да се консултирате с медицинско лице.
Станимир Михов казва
Здравейте. Ще се радвам да обсъдим и да дам насоки. Може да ми пишете на имейл: [email protected] или на вайбър +359886430083
Поздрави,
Станимир Михов
Иван Карабетев казва
Резултати от изследване: HDL-0,56; ldl – не се отчита – липемичен серум; триглицериди – 7,95
Виолета Владимирова казва
Здравейте! Много изчерпателна и полезна статия! Благодаря!
След направени профилактични изследвания имам общ холестерол 5,59, което е над допустима норма, но Триглицериди, HDL-Холестерол и LDL Холестерол са перфектни. На какво може да се дължи това и дали трябва да се конслутирам с лекар за лечение и профилактика? На 49 г. съм :)
Станимир Михов казва
Здравейте. Радвам се, че статията за холестерола е предизвикала интерес.
Препоръчително е да направите преглед, за да уточните въпроса и неговите индивидуални особености с медицинско лице.
След това той може да препоръча конкретни стъпки като увеличаване на физическа активност, намаляване на конкретни храни, хранителни добавки подкрепящи общо здраве и др. След като имаме конкретни препоръки ще се радвам да асистирам допълнително, например с упражнения или добавки.
Поздрави,
Станимир Михов
Габриела Симеонова казва
Благодря Ви.
Габриела Симеонова казва
Здравейте, статията е стара, но ще се радвам на отговор.
Дъщеря ми е на 20г ,тренира лека атлетика- дълъг скок, с ежедневни тренировки за бързина и силови. Храната и е здравословно, основно месо и салати, но при направени общи изследвания, които И ги изискват преди състезание е отбелязано че „лошия“ както и общия холестерол са над нормата. На какво може да се дължи? Килограмите и са 55 кг на вис. 165.
Благодря Ви.
Станимир Михов казва
Здравйте.
На база споделеното може да се каже, че менюто е прекалено ограничено – месо и салата не е здравословен режим и липсват основни хранителни групи, които са познати със свойствата си да регулират хормони.
Може да се прочете по-подробно в електронната книга на https://shop.stanimirmihov.com
Препоръчително е и специалист в сферата да даде допълнително мнение, но добавянето на разнообразно хранене със сигурност ще е в плюс.
Поздрави,
Станимир
Габриела Симеонова казва
Благодря Ви.
Todor казва
Здравейте на 42 сам и получих масивен преден инфаркт благодарение на базата намеса на докторите и помощта на госпот сам жив изписаха ми хап4ета за холестерола за тромбите за сарцето но още ме пробожда отслабнах над 10кг наблягам повечето на плодове зеленчуци и ядки дамите савет Как да се предпазя
Станимир Михов казва
Здравейте.
В случая ще е важно да се следват насоките на лекуващите лекари. Допълнително може да се поинтересувате или да се консултирате с тях дали е възможно да добавите хранителни добавки, като куркума, омега-3 и л-карнитин.
Това може да се случи само след тяхно одобрение, тъй като те са запознати с всички детайли по вашата здравна история.
Поздрави,
Станимир
gacony казва
Благодаря ви за статията! Много е полезна, но………………. Високия холестерол и високите стойности на триглицеридите, само с диета и упражнения, не могат да бъдат свалени. За тази цел, първоначално се пият статини, а диетата и физическата активност са задължителни, за постигане на желания резултат. В последствие хапчетата могат да бъдат спряни или да се пият периодично,
rardmix казва
i am from Italy hello. Can you help me translate? /rardor
Панайотка Делова казва
Здравейте много изчерпателно и лесно разбираемо сте ни написали за холистирола Благодаря Ви! Аз работя в Гърция и правя изследване тук Последните показатели са следните холистирол 232 LDL 141HDL64 тригликеридия 134 Лекарят ми каза след два месеца ще повторим изследванията и ще ми предишен лекарста Не пуша не пия сега съм 84 кг бях 10 повече и 1,64 височина Лекарят някак заплашително ми каза добре че не пушене защото нещата са много сериозни Моля Ви да ми помогнете при моите показатели какво трябва да направя Предварително ви Благодаря и ще очаквам. с уважение П Делова
Станимир Михов казва
Здравейте.
Изпратих ви имейл с насоки.
Поздрави,
Станимир
П.ПЕТРОВА казва
Има ли връзка душевното състояние или казано притиснението непосредствено преди изледването на холестерола
Станимир Михов казва
Да, определено може да повлияе на стойностите в изследване на холестерола.
Физическа активност непосредствено преди изследвания също може да е причина за грешни стойности. Често се препоръчва на предишния ден, както и в деня на изследвания да няма физическа активност или интензивен спорт, като фитнес например.
Таня Томова казва
Статията е много достъпна. Хареса ми. Правя от 6 месеца изследвания на холестерола и се оказа, че лошия е леко завишен – 6.09 при горна граница 5.2. На 63 години съм и съм с нормално тегло. Живея доста правилно , но ще се опитам да приложа препоръките от статията по отношение на храненето и физическата натовареност. Не срещнах в статията мнение за консумацията на яйца, а съм срещала различни мнения. Също така шоколада и кафето имат ли отношение? Благодаря ви за статията и се надявам да се вмъкна в границите.
С уважение
Таня Томова
Станимир Михов казва
Здравейте, Таня.
Има противоречиви мнения дали жълтъци и яйца, кафе и сладко имат отношение върху холестерола или не.
Последни проучвания показват, че храни богати на холестерол не повлияват директно на холестерола в кръвта.
Все пак бих препоръчал да се застраховате като ограничите яйца и кафе, а шоколада изключите докато не се впишете в препоръчителните граници.
Поздрави,
Станимир Михов
Живан Велинофф казва
Поздравления, отлична статия. Може да бъде полезна за много хора.
Вили казва
Здравейте, направих си изследвания и се оказа, че холестерола ми е 7,6. От м. юни миналата година спазвам хранителен режим и съм намалила теглото си с 20 кг., като достигнах 79 кг. Висока съм 1,76. От години имам разширени вени. Правих си операция преди 12г. Оказа се неуспешна. Въпросът ми е дали това, че имам висок холестерол не е в следствие на разширени вени? Много ще съм благодарна на отговор!
Станимир Михов казва
Здравейте, Вили.
За съжаление не мога да съм полезен с този въпрос, тъй като е от компетенцията на медицинско лице. Според търсене, което направих се установи, че може да има връзка между разширени вени и завишен холестерол.
Нина Христова казва
Здравейте! Висока съм 164см и тежа 54кг. Въпреки това LDL холестеролът ми е доста над нормата. Триглицеридите и HDL са в норма. От м. октомври 2018 до м. февруари 2019 холестеролът ми се покачи от 4,78 до 5,64 при горна граница 3. Опитах с диета – спрях мазни меса, хляб и сладко, приемах овесени ядки и мюсли. Резултат – нулев. Опитах с хранителни добавки – масло от крил, витамини от група В и пектин – пак нищо. Не пуша и не пия изобщо. Движа се достатъчно, но може и още. Личният лекар ми предписа статини, но се страхувам да ги пия, заради страничните ефекти. Вие какво бихте ме посъветвали?
Станимир Михов казва
Здравейте.
Според личния лекар на какво се дължат първоначалните нива на висок холестерол, а след това последвалото повишаване?
Атанас казва
Здравейте, публикацията е много добра но ще си позволя да е допълня тоест вие да е допълните. Става въпрос за фруктозата която приета в повече се образува от черният дроб в холестерол и триглицириди.
Й.Лазарова казва
Здравейте,
Много благодаря за добре написаната и полезна статия.
Ще се опитам да се справя сама с високия холестерол, а ако не успея, ще се свържа с Вас.
Желая Ви успехи и много здраве.
С уважение
Лазарова
Станимир Михов казва
Здравейте.
Радвам се, че статията ви е била полезна.
Пожелавам успех и съм на разположение, ако решите да се свържете.
Поздрави,
Станимир
Асен казва
Благодаря! Много информативна статия!
Н. Антонов казва
Браво на Станимир Михов – по-човешки достъпно без тъпа реклама с алтернативни методи, приложени упражнения, диети… просто прекрасна статия. Нека много лекари надути се научат Как се пише за простия народ. Благодаря още веднъж. Първо ще пробвам упражненията Иначе се храня нормално и ще споделя резултатите.
Станимир Михов казва
Благодаря за споделеното мнение и се радвам, че статията ви е харесала.
Изпробвайте упражненията и ще се радвам да споделите обратна връзка.
Поздрави,
Станимир
Dimitri казва
Лично мнение. За холестерола се изписа много последните 2-3 години. Един от най-големите специалисти в Европа е Мишел Лоржевил от Франция. Издаде книга в която се описва много детайлно нещата, но тук битката е с БИГ ФАРМА както се употребява. За да си намалиш холестерола без лекарства или трябва да си наясно с много неща, или трябва да се довериш на човек, който ги знае. Холестерола както е описано в статията е необходим за много неща, както за мъжете, така и за жените особено след 45-50 г. Лекарствата за него са с признати странични ефекти. дори в сайта на дружеството за кардиология, има раздел за тези които не са лекари. Та там има преведени статии от американски специалисти, които потвърждават много от написаното в книгата на французина. Накратко. Трябва наистина здравословен начин на живот, но и много познания, защото само голото чете на статиии е без ефект.
Мина казва
Здравейте, за първи път се сблъсквам с висок холестерол, не мога да си обясня причината. Теглото ми е абсолютно нормално, никога не съм била пълна, меса и мазнини почти не ям, а холестерола ми е висок, лошия, другия е в нормите, общият им резултат е 171. Много старателно прочетох статията, не пуша, не пия а от това, което се препоръчва за ядене аз без дори да знам, си ям. Едно от нещата което дори ме разсмя, беше сладките картофи, От 5 години аз си ги произвеждам сама, освен оранжевите от две години си отглеждам и лилави „ямс“и те са сладки и много полезни. Моля отговорете ми: Възможно ли е холестерола ми да е на стресова основа? Всичко друго в кръвната ми картина е в норми. Благодаря предварително.
Станимир Михов казва
Здравейте.
Нещата не винаги се опират до нещата, които не правим, но и до тези, които трябва да правим, но не обръщаме нужното внимание.
Няма нужда от пълно ограничаване на мазнините, тъй като има такива, които регулират холестерол – мазнините в непреработени храни като сурови ядки, мазна риба, зехтин, семена. Приемате ли редовно част от тези храни?
Също така редовна физическа активност като любим спорт, силови упражнения и кардио тренировки имат сериозно положително влияние върху понижаването на лошия холестерол. Спортувате ли поне 3 пъти седмично?
Ако отговорът на двете по-горни точки е положителен, тогава ще има смисъл от прием на хрантиелни добавки. Опитвали ли сте хранителни добавки, които имат здравословни ползи и са доказани във времето със способността си да регулират холестерол? Рибено масло, CoQ10, Куркума?
Конкретен отговор на въпроса ви за стреса: В случай, че всичко по-горе е изпълнено и не е имало положително влияние, тогава може да има влияние.
Поздрави,
Станимир
Мина казва
Здравейте, физическа активност имам от ранна пролет до късна есен. Имам къща на село с доста голям двор, садя си почти всичко и нищо не торя, това е фитнеса ми. Ядки и семена ям, защото ги обичам, както зеленчуци и много, много плодове, Ще трябва да наблегна повече на рибата, зехтина и куркумата. Много Ви Благодаря, бъдете здрав, Весели и Новогодишни празници.
Мария Стефанова казва
Здравейте,
Благодаря за отговора.
Това установих при профилактичнен преглед. .Нямам други проблеми. При храненето наблягам на мюсли, ленено семе сурови ядки, много ябълки и други плодове. Изключила съм хляб и други тестени изделия. Физическото ми натоварване е активно, но не натоварено. Не пия много вода. Смятам сега да включа рибено масло и зелен чай.
Станимир Михов казва
Здравейте.
В менюто липсват източници на качествен протеин, каква е причината?
Също така препоръчвам да прегледате състава на мюслито, тъй като в над 90% от тези в хранителните вериги са с добавена захар, но все пак има и натурални версии.
Включването на рибено масло и зелен чай ще е чудесно допълнение.
Изпратих ви имейл с предложение за хранителните добавки.
-Станимир
Мария Стефанова казва
Имам повишен общ холестерол от няколко години варира от- 6,2 до 7,2. Не съм вземала лекарства. Старая се да го сваля по естествен начин, но ни се получава. При изследването преди два дни се оказа, че LDL-C e 5.18 mmol/l m, при пределна стойност 3. Нямам наднормено тегло, храня се здравословно, не пия, не пуша, движа се много и то с натоварване остава само причината наследственост. Четох, че не трябва изкуствено да се намаляват нивата та холестерола а да се търсят и отстранят причините за повишаването му. Въпроса ми е как да открия причините и дали мога да продължавам така без да вземам лекарства.
Станимир Михов казва
Здравейте.
Може да споделите как точно се храните, имате ли добавена физическа активност като силова тренировка например, какво ви накара да изследвате холестерола, за да разберете, че сте над препоръчителните стойности?
Смята се, че някои храни като овесените ядки, натуралният зелен чай, боб, чесън, спанак, както и авокадо, зехтин, сурови ядки и мазна риба, но в премерени количества, може да повлияят благоприятно върху холестерола.
Някои хранителни добавки също могат да имат позитивен ефект и това са рибено масло, коензим Q10 и мултивитамини – според сайт, на който вярвам като достоверен източник – Webmd.
Цвета Янева казва
Здравейте, днес си правих изследване на холесетрола, понеже през м.март малко бяха завишени границите. Днес показанията ми са- холестерол-6,24, HDL-1.92, триглицериди- 0,9. Моля за пояснение! Благодаря! Цвета Янева
Alviana казва
здравейте,от 4 г имам завишени нива на триглицеридите. Преди 10 дни си правих отново изследвани́,защото имам ужсно сърцебиене и прескачане на сърцето,което не се оправ́я от месец. Стойностите ми са; общ холестерол -234, HDL -50 LDL -108 триглицериди -381 . Опитвам се да отслабна- не се получава. Започнах всеки ден да ходя по 3- 4 км подложих се на диета не вярвам ,че ще постигна нещо. Не съм свин́я,но не съм и слаботелесна. Мол́я ,дайте съвет за понижение на триглицеридите
Станимир Михов казва
Здравейте.
Само ходене не е достатъчно, за да се постигне ефективно отслабване, особено за такъв кратък период от време.
Може да направите много повече. Разгледайте упражнения и тренировки за домашни условия тук.
Разгледайте и насоки свързани със здравословно хранене в тази подробна статия: Здравословно хранене: Най-добрата диета | Наръчник
Ако имате нужда от по-конкретни насоки ще съм на разположение да дискутираме допълнително, но препоръчвам да разгледате и индивидуалните услуги, които предлагам: хранителен режим и тренировъчна програма
С уважение,
Станимир Михов
М Димитров казва
Благодаря за статията. Полезна е.
Правя си пълни кръвни изследвания през 6 месеца,
Холестерола ми си седи 231, LDL 146, Пушех по две кутии и половина цигари тежах 69 кг. при височин 174.
Спрях да пуша на 17 Май, и днес получих резултатите от изследването което направих на 25 / 07 / 2017, към момента теглото ми е 74,5 кг.
Холестерола пак е 231 единици, LDL 146.
Не мърда!
Сега ще спра пиенето, да видя какво ще стане?!
Ако пак не мърда, в никакъв случай няма да спра ходенето по жени, щото тогава… ще ме вземат в манастира.
Станимир Михов казва
Здравейте. Радвам се, че статията ви е била полезна.
Смятам, че ограничаване на алкохола ще се отрази положително върху изследванията на холестерола, но и върху други фактори, които имат връзка.
Успех!
Ясен Янков казва
Благодаря за статията,много полезни неща си се постарал да напишеш.Беше мо много полезна тази информация.Аз съм прекарал мозъчен инсулт и последните 1-2 седмици нещо не се чувствам добре,правя по 2-3 кризи на ден,днес си направих лабораторни изследвания и се оказа че холестерола ми е много завишен.От твоята статия сега си сверих часовника/много полезна информация си предоставил.
Благодаря ти!!!
Станимир Михов казва
Здравей, Ясене.
Радвам се, че статията за холестерола ти е била полезна. Също така се надявам съвсем скоро да си по-добре. Ако имаш нужда от допълнителна дискусия или консултация съм на разположение.
nivako казва
Много полезна статия. Благодаря!
Васил казва
Браво за статията но да вметна че високия холестерол. има връзка и с чернодробните ензими Алати и ….