Сминдух (Trigonella foenum-graecum), известен още като чимен, e едногодишно растение от семейство Бобови. Семената и листата му се използват като подправка. Родината на чимена са земите около Средиземно море, но той е познат и в Китай, Индия и Северна Африка.
Китайските лечители го предлагали на мъже с репродуктивни проблеми, ниско либидо и др. През Средновековието също е бил използван като лечебно растение.
Източник е на холин, триптофан, аскорбинова киселина, ниацин и калий.
Състав на сминдуха
В сминдух се съдържат строидни сапонини, които в своята същност представляват производни на агликоните гитигенин, ямогенин, диосгенин и тигогенин. В сминдуха има още лецитин, фитин, холин и трогонелин. Отделните части на сминдуха съдържат до 20-30% слузни вещества, в които има галактоманани и стахиоза.
Ползи от сминдуха
Семената на сминдуха са използвани като подправка и лечебно растение от египтяни, гърци и римляни.
Заради антисептичното му действие чименът се е употребявал за третиране на рани и абцеси, ревматизъм, подагра, екзема, а вътрешно се е приемал за лекуване на бронхити и проблеми с храносмилателния тракт.
Китайските лечители го предлагали на мъже с репродуктивни проблеми.
През Средновековието също е бил използван като лечебно растение.
Свежите листа и клонки на сминдуха са богати с етерични масла, витамини (витамин С – над 120 мг%) и други ценни вещества.
Чубрицата и сминдухът в шарената сол имат способността да пробуждат сетивата.
Със своето силно ухание сминдухът влиза в много афродизиаци, а в миналото е използван за свестяване на хора, изпаднали в безсъзнание.
Чименът стимулира още обмяната на веществата, снижава нивото на кръвната захар. Освен това сминдухът подобрява апетита и възстановява силите на организма.
Вреди от сминдуха
В много големи количества сминдух може да предизвика някои неблагоприятни ефекти – подуване на стомаха, диария, газове и дори алергични реакции.
Бременните жени трябва да бъдат много внимателни с количествата сминдух, защото той може да предизвика контракции.
Хората, които пият лекарства за понижаване на кръвната захар или забавяне на процесите на кръвосъсирване трябва да се консултират с лекар относно приема на сминдух.
Допълнителни ползи
1. Храносмилане
Семената от сминдух имат положителен ефект върху стомашно-чревния тракт, повишават апетита и подобряват храносмилането.
Поради високото съдържание на фибри, са ефективни в борбата срещу запека. А покълналите семена се препоръчва да се добавят към диетата на хора с нарушена функция на черния дроб, както и за пациенти, страдащи от стомашно разстройство.
2. Захарен диабет
Няколко проучвания са доказали, че семената от сминдух имат изразен положителен ефект върху понижаване на кръвната захар при пациенти с диабет. За по-добър ефект се препоръчва да се вземат 2 ч.л натрошени семена всеки ден, като предварително се смесват с мляко, без значение дали е прясно или кисело.
Друг метод на използване е както следва: накиснете същото количество семена във вода за една нощ и на сутринта изпийте водата.
3. Здрава кожа
Отвара от семената на сминдуха има противовъзпалително и успокояващо действие, ускорява регенерацията и лечебните процеси. Следователно, той е широко използван при лечението на рани и охлузвания, както и на кожни язви.
Приемането на такава отвара вътрешно има същия ефект, защото сминдуха често се препоръчва да се използва при пациенти с улцерозен колит и други стомашно-чревни заболявания.
4. Контрол на холестерола
Растението е много полезно за тези, които страдат от затлъстяване, сърдечни заболявания и запушени кръвоносни съдове. Добавяйте сминдуха в разнообразието от ястия, които приготвяте, използвайте покълналите семена, пийте инфузия от семената, и вие ще намалите холестерола и вредните отлагания в кръвоносните съдове.
Свързана статия: Холестерол: Как да намалим холестерола – без лекарства и хапчета
5. Заболявания на дихателните пътища
Oтвара от прясно мляко и семена от сминдух е спасение при суха кашлица.
Ако ви мъчи възпалено гърло, ето ви една страхотна рецепта за отвара, която може да ползвате за гаргара: 2 супени лъжици семена от сминдух се варят в 1 литър вода в продължение на 30 минути. Тази инфузия много бързо ще ви накара да забравите за болките в гърлото.
6. Лоша миризма
Благодарение на нездравословния начин на живот и пагубното влияние на факторите на околната среда в организма се натрупва огромен брой токсини. Това е и една от причините за неприятната миризма от тялото. Но ако придобиете навика да консумирате редовно чай от семена на сминдух, е възможно да се отървете от този проблем.
Свързана статия: Детоксикация и Прочистване на организма в домашни условия
7. За здравето на жените
Използването на семена от сминдух действа като естествен стимулатор за производството на естроген.
Сминдухът стимулира лактацията при кърмачките. Затова, при недостиг на кърма, е добре да се пият по три чаши чай от семена на сминдух на ден (вместо вода се използва мляко, като на една чаена чаша мляко се слага 1/2 чаена лъжица семена, не се вари, просто се слагат семената в горещото мляко ).
Лeĸoвитият cминдyx e пoлeзeн зa пoдoбpявaнe нa ĸъpмeнeтo и зa yгoлeмявaнe нa гъpдитe, блaгoдapeниe нa cъдъpжaщoтo ce в нeгo вeщecтвo ĸyмapин, oт ĸoeтo тялoтo пpoизвeждa гoлямo ĸoличecтвo oт xopмoнa пpoлaĸтин.
Зa yгoлeмявaнe нa гъpдитe имa пo-гoлям eфeĸт, ĸoгaтo ce ĸoмбиниpa c eĸcтpaĸти oт люцepнa и витeĸc.
Зa тoвa oĸaзвa влияниe и cъдъpжaщият ce в пoдпpaвĸaтa диocгeнин, ĸoйтo пoдпoмaгa cинтeзa нa coбcтвeн ecтpoгeн, a тoй oт cвoя cтpaнa cтимyлиpa pacтeжa нa гъpдитe.
Семената на сминдух са полезни за нежния пол, но в действителност имат изразен положителен ефект и върху мъжкото либидо.
Свързана статия: Либидо: Натурални Метода за Повишаване на желанието (и възможностите) за Секс
Задължително прегледайте и:
- Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
- Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
- Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024
Вашият коментар