Триглицеридите са тип мазнини, които се съдържат в хранителните продукти и са основен източник на енергия за нашето тяло.
Те са съставени от глицерол и три мастни киселини, които са свързани помежду си.
Нивата на триглицеридите зависят от приетите излишни калории, особено прости захари, както и от приема на мазнини.
Те се съхраняват в нашите клетки като запаси на енергия (почти като акумулаторни батерии) и се използват, когато тялото ни се нуждае от допълнителна енергия.
Съответно, когато не се нуждаем от толкова енергия, а консумираме повече калории, то те се превръщат в триглицериди.
Високите нива в кръвта могат да бъдат свързани с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, поради което е важно да поддържаме балансирана и здравословна диета.
Основният механизъм по който триглицеридите оказват вредно въздействие върху организма ни е образуването на атеросклеротични плаки по стените на съдовете, стесняването на техния лумен и намаляването на кръвотока към дадена област.
Също така, триглицеридите могат да доведат до панкреатит и чернодробна стеатоза (омазнен черен дроб).
Свързана статия: Омазнен Черен Дроб е сериозно, но предотвратимо – Научете дали сте изложени на риск
Триглицериди vs. холестерол
Често бъркаме триглицеридите и холестерола. Въпреки, че споделят множество прилики, те имат и няколко основни разлики, които са важни във връзка с това как да контролираме количеството им в здравословни граници.
- ТРИглицеридите са съставени от три молекули на мастни киселини и една молекула глицерол. Можем да си го представим като молекулата глицерол, пазеща три молекули мазнина, която да използваме при нужда.
- Холестеролът от друга страна обаче е липопротеин, който често участва в синтезата на редица хормони и витамини. Също така, холестеролът е основният “градивен” материал на клетъчните мембрани при хората и осигурява тяхната функционалност.
- Ключова разлика е, че триглицеридите предимно ги произвеждаме ние самите и малка част идват от храната, а холестеролът, както го произвеждаме, така и го консумираме.
- Нивата на холестерол се повишават при консумация на мазнини, докато нивата на триглицеридите се повишават при какъвто и да е енергиен излишък.
Свързана статия: Холестерол: Как да намалим холестерола – без лекарства и хапчета
Свързана статия: Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни?
Какво да правим, ако нивата на триглицеридите ни са повишени?
Нивата на триглицеридите до 150 mg/dL се смятат за нормални, между 200 и 500 mg/dL – за умерено повишение, а над 500 mg/dL – за силно повишени. [1]
Съветите в статията със сигурност ще помогнат:
Поддържайте здравословно тегло
Всеки път, когато приемаме повече калории, отколкото тялото се нуждае, организмът превръща тези калории в триглицериди и ги съхранява в мастните клетки.
Поддържането на умерено телесно тегло чрез консумация на по-малко излишни и ненужни калории може да бъде ефективен начин за понижаване на нивата на триглицеридите в кръвта.
Научни изследвания показват, че редукцията дори на 5-10% от телесното тегло при хора със затлъстяване може значително да намали нивата на триглицеридите. [2]
Ограничете захарта
Добавената захар в множество храни в днешно време е сериозно предизвикателство за правилното хранене. Американската кардиологична асоциация препоръчва консумацията на не повече от 100-150 калории под формата на добавена захар на ден. [3]
Добавените захари често се намират в сокове, сладкиши, безалкохолни напитки и други сладки изделия.
Затова е и важно, дори да не сме с наднормено тегло да помислим относно консумацията на повече натурални храни или като компромисен вариант, с подсладители, вместо със захар.
Проучване, проведено в САЩ през 2020 г. и обхващато 6730 души открива, че хората, консумиращи напитки, които са подсладени със захар, са с 50% по-висок риск от високи нива на триглицеридите в кръвта. [4]
Друго проучване доказва, че редукцията на консумираните въглехидрати и мазнини повлиява благоприятно повишените нива на триглицеридите. [5]
Дори просто замяната на напитки със захар с такива без захар (с или без изкуствени подсладители), оказва положителен ефект върху нивата на триглицеридите при някои хора. [6]
Свързана статия: Въглехидрати: Как да ги използваме Здравословно в Храненето си?
Свързана статия: 14 храни, които не подозирате, че съдържат опасно количество захар
По-малко въглехидрати
Както захарта, така и богатата на въглехидрати диета биха повишили нивата на триглицеридите, особено при ниска физическа активност.
Нови проучвания, показват, че за да бъде ефективна, нисковъглехидратната диета трябва да продължи ~12 месеца, тъй като редукция на триглицеридите може да се очаква около 6-тия месец след започването на диетата. [7]
При сравнителен анализ на диетата, бедна на въглехидрати и тази, бедна на мазнини, спадът в триглицеридите в краткосрочен план (6 месеца) е по-значителен при първата. [8]
По-дългият срок за запазване на резултати е свързан и с натуралния ‘термостат’, който телата ни имат за регулиране на изгорените и приети калории. За да бъдат регулирани нуждите на организма и застопорени на нови стойности, то е необходимо постоянство.
Първата стъпка при намаляването на въглехидратите е редуцирането на преработените такива, преди да посегнете към намаляване на натурални храни, полезни за тялото.
Свързана статия: Метаболизъм: 36+ начина как да ускориш Бавен Метаболизъм
Не забравяйте за фибрите
Фибрите се намират естествено в плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни, както и в много други растителни източници, включително ядки, семена, зърнени култури и бобови растения.
Добавянето на повече храни, богати на фибри в диетата може да забави усвояването на мазнините и захарта в тънките черва, помагайки за намаляване на нивата на триглицеридите. [9]
Освен това, фибрите заемат по-голям обем в стомаха и засищат бързо глада.
Според проучване, включващо 117 възрастни с наднормено тегло или затлъстяване, консумацията на повече фибри е свързана с по-ниски нива на триглицериди. [10]
Свързана статия: Фибри: 22 Храни богати на Фибри | Здравословна диета
Свързана статия: Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици
Кажете “НЕ” на трансмазнините
Изкуствените трансмазнини се развалят по-бавно и трудно от естествените мазнини и това често е причината те да бъдат добавяни в различни храни, за да се увеличи максимално срока им на годност.
Трансмазнините обикновено се срещат в пържени храни и печени продукти, приготвени с частично хидрогенирани масла.
Те също могат да бъдат намерени в малки количества в някои животински продукти.
От няколко години, добавянето на трансмазнини към храната с цел удължаване на срока на годност, е забранено в Съединените щати. [11] Обзор, направен от СЗО през 2016 г. на 16 проучвания, съобщава, че замяната на трансмазнини с полиненаситени мазнини в диетата може да помогне за намаляване на нивата на триглицеридите. [12]
Добавете ненаситени мазнини в диетата си
Проучванията показват, че мононенаситените и полиненаситените мазнини могат да намалят нивата на триглицеридите в кръвта, особено когато въглехидратите в диетата са редуцирани. [13]
Мононенаситените мазнини се намират в храни като зехтин, ядки и авокадо.
Полиненаситените мазнини присъстват в растителните масла и мазната риба, както и в ядките и семената като орехи, ленено семе и семена от чиа.
Обзор на 27 проучвания от 2019 г. съобщава, че макар консумацията на зехтин да намалява нивата на триглицеридите, тя го прави значително по-слабо от другите видове растителни масла. [14]
Най-добър ефект се постига при пълна замяна на трансмазнините и силно рафинираните растителни мазнини със студено-пресовани, нерафинирани полиненаситени мазнини. [15]
Пример може да бъде рафинираното слънчогледово олио, заменено с шарлан (студено пресовано слънчогледово олио).
Свързана статия: Авокадо: 10 доказани ползи за здравето + 3 свежи Авокадо Рецепти
Свързана статия: Здравословно хранене: Най-добрата диета | Наръчник
Хапвайте риба, за да понижите триглицеридите
Рибата е добре известна със своите ползи за здравето на сърцето и способността си да понижава триглицеридите в кръвта.
Това се дължи най-вече на съдържанието на омега-3 мастни киселини, вид полиненаситени мастни киселини, които се считат за основни (есенциални), което означава, че единственият начин за сдобиване с тях е чрез хранене или хранителни добавки.
Както диетичните насоки за американците (специализиран научен журнал), така и Американската кардиологична асоциация препоръчват да се ядат две порции мазна риба на седмица, за да се намали рискът от сърдечни заболявания и инсулт.
Проучване по този въпрос показва, че консумирането на сьомга два пъти седмично значително намалява концентрацията на триглицеридите в кръвта.
Най-добрите източници на омега 3 от рибите са сьомгата, херингата, сардините, рибата тон и скумрията.
Супата от риба е един много здравословен начин за консумация на риба, тъй като не включва използването на допълнителни мазнини или обработката на много висока температура и може да обедини в себе си няколко различни вида риба.
Свързана статия: Омега 3 и Рибено Масло – 11 Здравословни Ползи
Свързана рецепта: Ароматна Печена Сьомга на Фурна с Билки и Лимон | Вкусна рецепта
Свързана категория хранителни добавки: Омега 3 и Рибено Масло
Ядки на закуска? Да!
Дървесните ядки като лешник, бадем, орех, кашу, шамфъстък и др. осигуряват концентрирана доза фибри, омега-3 мастни киселини и ненаситени мазнини, всички от които работят заедно за понижаване на триглицеридите в кръвта.
Мета анализ на 61 проучвания показва, че всяка дневна порция ядки намалява триглицеридите средно с 2,2 mg/dL. [16]
Въпреки това, не трябва да се игнорира факта, че ядките са доста калорична храна – напр. една порция бадеми (23 броя) съдържа около 160 калории. Най-ефективна е консумацията на 3-7 порции ядки седмично. [17]
Открийте света на соевите продукти
Соята е богата на изофлавони, които са вид растителни съединения с множество ползи за здравето.
Въпреки че е широко известен с ролята си за понижаване на LDL (лошия) холестерол, соевият протеин е показал, че намалява също и нивата на триглицеридите в кръвта. [18]
Най-богатите източници на соев протеин са едамаме, темпе, тофу и соево мляко.
Алкохол и високи нива на триглицериди
Всички обичаме да изпием една студена бира на края на горещия летен ден, но рядко се замисляме за хранителната ѝ стойност.
Замислете се колко често четете етикета с хранителните стойности на алкохолните продукти, които консумирате.
Ако отговорът е много рядко, то разгледайте старателно кенчето или бутилката следващия път.
Алкохолните напитки често са с високо съдържание на захар, въглехидрати и съответно – калории.
Ако тези калории останат неизползвани, те могат да се превърнат в триглицериди и да се складират в мастните клетки.
Освен това, постоянният прием на алкохол може да увеличи синтеза на големи липопротеини с много ниска плътност (VLDL) в черния дроб, които са транспортери на триглицеридите в организма ни. [19]
Въпреки, че различни фактори имат значение в метаболизма на алкохола, някои проучвания показват, че консумация на алкохол може да повиши триглицеридите в кръвта с до 53%, дори ако нивата на триглицеридите са нормални в началото. [20]
Хранете се редовно
Някои изследвания показват, че пропускането на закуската може да доведе до намалена чувствителност към инсулин и съответно риск от инсулинова резистентност. [21]
След като се нахраним, клетките на панкреаса изпращат сигнал за освобождаване на инсулин в кръвта.
Инсулинът е отговорен за транспортирането на захарта до клетките, за да се използва за енергия.
Ако обаче има твърде много инсулин в кръвта, тялото може да стане резистентно към него, което затруднява ефективния въглехидратен метаболизъм.
Това може да доведе до повишаването както на глюкозата, така и на триглицеридите в кръвта.
За щастие установяването на редовен режим на хранене може да помогне за предотвратяване на инсулинова резистентност и високи триглицериди.
Според Американската кардиологична асоциация, нередовните модели на хранене увеличават риска от метаболитни промени и кардиоваскуларни събития впоследствие. Препоръчват храненето да следва часови режим. [22]
Броят хранения на ден е въпрос на спорове в научните среди, но за момента няма данни той да има влияние върху нивата на триглицеридите в значима степен.
Свързана статия: Инсулинова Резистентност – Складиране на Мазнини около Органите и Подкожни Мазнини
Минимум спорт
Американската кардиологична асоциация препоръчва поне 25 минути аеробни упражнения 3 дни в седмицата, които могат да включват дейности като тичане (джогинг), колоездене, плуване или упражнения вкъщи с гири или ластици. [23]
Когато са съчетани със загуба на тегло, проучванията показват, че аеробните упражнения са особено ефективни за намаляване на триглицеридите. [24]
Ползите от упражненията върху триглицеридите са най-очевидни при дългосрочни режими на упражнения.
Едно от проучванията при хора със сърдечни заболявания показва, че упражненията в продължение на 45 минути 5 пъти седмично водят до значително намаляване на триглицеридите в кръвта.[25] [26]
Всички физически упражнения помагат в някаква степен за намаляване на нивата на триглицеридите. Въпреки това, някои изследвания са установили, че упражненията с по-висока интензивност за по-кратко време (HIIT) са по-ефективни от упражненията с умерена интензивност за по-дълги периоди. [27]
Свързана статия: 73 упражнения с Ластици + Тренировка: Крака, Корем, Ръце, Гръб, Гърди, Глутеус
Свързана статия: Кардио тренировка: Ето какво не знаете | Пълен наръчник HIIT/LISS
Хранителни добавки при високи нива на триглицериди
Няколко естествени добавки могат да имат потенциала да понижат триглицеридите в кръвта.
Не трябва да се разчита само на хранителните добавки, а на цялостната промяна на начина на живот – хранителен режим, упражнения, добавки.
Запомнете, че хранителните добавки са най-често безопасни, но ако приемате лекарства е редно да обсъдите приема си с медицинско лице, тъй като част от тях могат да имат общи взаимодействия.
- Рибено масло – известно е със силното си положително въздействие върху здравето на сърдечно-съдовата система, тъй като е богато на омега-3 мастни киселини, за които е доказано, че намаляват триглицеридите. [28]
- Витамин D – според голямо изследване, включващо близо 7000 души, има данни, сочещи че вит. D регулира нивата на триглицеридите и LDL, без да променя тези на HDL (лош холестерол). [29] При хора с възможен дефицит на витамин D би било добре да се добави 400 IU дневно през зимните месеци на годината. За да се осигури по-добра абсорбция е добре да се консумира заедно с по-мазна храна.
- Куркумин – според обзор на 7 изследвания, включващи около 600 участници, куркуминът може да спомогне за значителен спад в нивата на триглицеридите и LDL (лошия) холестерол. [30]
Свързана статия: Омега 3 и Рибено Масло – 11 Здравословни Ползи
Свързана статия: Всичко за Витамин Д: Защо е толкова важен? – Храни, Дефицити, Предозиране, Изследвания
Свързана статия: Куркума: Ползи за Здравето, които дори лекарите не могат да обяснят
Свързана хранителна добавка: Омега 3 и рибено масло
Свързана хранителна добавка: Витамин D
Свързана хранителна добавка: Куркумин екстракт
Обобщение за триглицериди
Ако лабораторни изследвания показват, че имате високо ниво на триглицериди, лекарят ви вероятно ще препоръча промени в начина на живот, като например упражнения и диета с ниско съдържание на прости въглехидрати, трансмазнини и преработени храни като цяло.
С няколко прости промени в начина на живот можете да намалите триглицеридите си и едновременно с това да подобрите цялостното си здраве. Обикновено тези промени в начина на живот ще подобрят цялостното ви здраве и ще намалят нивата на триглицеридите.
- Доказано е, че загубата на поне 5% от телесното тегло има траен ефект върху намаляването на нивата на триглицеридите в кръвта;
- Намаляването на добавената захар в диетата от сладки напитки и сладкиши може да намали нивата на триглицеридите в кръвта;
- Следването на диета с ниско съдържание на преработени въглехидрати може да доведе до значително намаляване на нивата на триглицеридите в кръвта;
- Добавянето на фибри от плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни към диетата също може да намали нивата на триглицеридите в кръвта и то по два независими един от друг механизма;
- Спортуването и редовните тренировки, които включват аеробни упражнения, може да повиши нивата на HDL (добър) холестерол и да намали триглицеридите и лошия холестерол в кръвта;
- Ограничаването на консумацията на силно преработени и пържени храни може да помогне за намаляване на приема на трансмазнини, които са опасни за високите нива на триглицериди;
- Мазната риба е с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Консумирането на две порции седмично може да понижи нивата на триглицеридите и да намали риска от сърдечни заболявания;
- Мононенаситените и полиненаситените мазнини могат да намалят нивата на триглицеридите в кръвта, особено когато се консумират вместо други мазнини (транс например);
- Придържането към правилен режим на хранене може да намали много рискови фактори за сърдечни заболявания и да предотврати инсулиновата резистентност;
- Ограничаването на приема на алкохол може да помогне за понижаване на нивата на триглицеридите в кръвта;
- Консумацията на 3-7 порции ядки седмично може да помогне за намаляване на триглицеридите в кръвта.
Няма нужда да променяте изцяло диетата и начина си на живот за една нощ.
Опитайте да въведете плавно някои от изброените по-горе съвети и постепенно да включите други стратегии в режима си, за да направите по-дълготрайни, устойчиви промени, към които ще е по-лесно да се придържате.
Всяка една промяна е по-лесна за запазване дългосрочно във времето, когато не се чувства като мъчение.
Искате ли да постигнете възможно най-добрите резултати – без да губите излишно време и да влагате усилия на грешното място?
Присъединете се към отбора в онлайн треньорската ми програма.
- Напълно персонализиран хранителен режим, изготвен на база предварително попълнена анкета и консултация с мен , с включени храните, които харесвате;
- Напълно персонализирана тренировъчна програма – домашни условия или фитнес зала, на база опит с тренировки до този момент или липса на опит;
- Включени промени по хранителен режим и тренировъчна програма при постигане на първи резултати;
- Персонален треньор, на който може да зададете въпроси по всяко време и да разчитате за допълнителна мотивация;
- Човек, отдаден да ви помогне да постигнете най-добрата си форма и да подобрите здравето си.
Необходими са 8 седмици:
Източници
- Medline Plus. Triglycerides. Medlineplus.gov. Published 2012. https://medlineplus.gov/triglycerides.html
- Macek P, Terek-Derszniak M, Biskup M, et al. A Two-Year Follow-Up Cohort Study—Improved Clinical Control over CVD Risk Factors through Weight Loss in Middle-Aged and Older Adults. Journal of Clinical Medicine. 2020;9(9):2904. doi:https://doi.org/10.3390/jcm9092904
- American Heart Association. Added Sugar Is Not So Sweet – Infographic. www.heart.org. Published 2020. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/added-sugar-is-not-so-sweet-infographic
- Haslam DE, Peloso GM, Herman MA, et al. Beverage Consumption and Longitudinal Changes in Lipoprotein Concentrations and Incident Dyslipidemia in US Adults: The Framingham Heart Study. Journal of the American Heart Association. 2020;9(5). doi:https://doi.org/10.1161/jaha.119.014083
- Gjuladin-Hellon T, Davies IG, Penson P, Amiri Baghbadorani R. Effects of carbohydrate-restricted diets on low-density lipoprotein cholesterol levels in overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis. Nutrition Reviews. 2019;77(3):161-180. doi:https://doi.org/10.1093/nutrit/nuy049
- Hernández-Cordero S, Barquera S, Rodríguez-Ramírez S, et al. Substituting Water for Sugar-Sweetened Beverages Reduces Circulating Triglycerides and the Prevalence of Metabolic Syndrome in Obese but Not in Overweight Mexican Women in a Randomized Controlled Trial. The Journal of Nutrition. 2014;144(11):1742-1752. doi:https://doi.org/10.3945/jn.114.193490
- Dong T, Guo M, Zhang P, Sun G, Chen B. The effects of low-carbohydrate diets on cardiovascular risk factors: A meta-analysis. Cheungpasitporn W, ed. PLOS ONE. 2020;15(1):e0225348. doi:https://doi.org/10.1371/journal.pone.0225348
- Chawla S, Tessarolo Silva F, Amaral Medeiros S, Mekary RA, Radenkovic D. The Effect of Low-Fat and Low-Carbohydrate Diets on Weight Loss and Lipid Levels: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2020;12(12):3774. doi:https://doi.org/10.3390/nu12123774
- Capuano E. The behavior of dietary fiber in the gastrointestinal tract determines its physiological effect. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2016;57(16):3543-3564. doi:https://doi.org/10.1080/10408398.2016.1180501
- Hannon BA, Thompson SV, Edwards CG, et al. Dietary Fiber Is Independently Related to Blood Triglycerides Among Adults with Overweight and Obesity. Current Developments in Nutrition. 2018;3(2). doi:https://doi.org/10.1093/cdn/nzy094
- Center for Food Safety and Applied Nutrition. Trans Fat. U.S. Food and Drug Administration. Published May 18, 2018. https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/trans-fat
- Brouwer I. Effects of Trans- Fatty Acid Intake on Blood Lipids and Lipoproteins: A Systematic Review and Meta-Regression Analysis.; 2016. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/246109/9789241510608-eng.pdf
- Forouhi NG, Krauss RM, Taubes G, Willett W. Dietary fat and cardiometabolic health: evidence, controversies, and consensus for guidance. BMJ. 2018;361:k2139. doi:https://doi.org/10.1136/bmj.k2139
- Ghobadi S, Hassanzadeh-Rostami Z, Mohammadian F, et al. Comparison of blood lipid-lowering effects of olive oil and other plant oils: A systematic review and meta‐analysis of 27 randomized placebo‐controlled clinical trials. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2018;59(13):2110-2124. doi:https://doi.org/10.1080/10408398.2018.1438349
- Liu AG, Ford NA, Hu FB, Zelman KM, Mozaffarian D, Kris-Etherton PM. A healthy approach to dietary fats: understanding the science and taking action to reduce consumer confusion. Nutrition Journal. 2017;16(1). doi:https://doi.org/10.1186/s12937-017-0271-4
- Del Gobbo LC, Falk MC, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. The American Journal of Clinical Nutrition. 2015;102(6):1347-1356. doi:https://doi.org/10.3945/ajcn.115.110965
- Nuts and Human Health Outcomes: A Systematic Review. Nutrients. 2017;9(12):1311. doi:https://doi.org/10.3390/nu9121311
- Ramdath D, Padhi E, Sarfaraz S, Renwick S, Duncan A. Beyond the Cholesterol-Lowering Effect of Soy Protein: A Review of the Effects of Dietary Soy and Its Constituents on Risk Factors for Cardiovascular Disease. Nutrients. 2017;9(4):324. doi:https://doi.org/10.3390/nu9040324
- Taylor AE, Lu F, Carslake D, et al. Exploring causal associations of alcohol with cardiovascular and metabolic risk factors in a Chinese population using Mendelian randomization analysis. Scientific Reports. 2015;5(1). doi:https://doi.org/10.1038/srep14005
- Rosales C, Gillard BK, Gotto AM, Pownall HJ. The Alcohol–High-Density Lipoprotein Athero-Protective Axis. Biomolecules. 2020;10(7):987. doi:https://doi.org/10.3390/biom10070987
- Monzani A, Ricotti R, Caputo M, et al. A Systematic Review of the Association of Skipping Breakfast with Weight and Cardiometabolic Risk Factors in Children and Adolescents. What Should We Better Investigate in the Future? Nutrients. 2019;11(2):387. doi:https://doi.org/10.3390/nu11020387
- St-Onge MP, Ard J, Baskin ML, et al. Meal Timing and Frequency: Implications for Cardiovascular Disease Prevention: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 2017;135(9). doi:https://doi.org/10.1161/cir.0000000000000476
- American Heart Association. Endurance Exercise (Aerobic). www.heart.org. Published 2014. https://www.heart.org/en/healthy-living/fitness/fitness-basics/endurance-exercise-aerobic
- Mann S, Beedie C, Jimenez A. Differential Effects of Aerobic Exercise, Resistance Training and Combined Exercise Modalities on Cholesterol and the Lipid Profile: Review, Synthesis and Recommendations. Sports Medicine. 2013;44(2):211-221. doi:https://doi.org/10.1007/s40279-013-0110-5
- U.S. Department of Health and Human Services. Physical Activity Guidelines for Americans 2nd Edition.; 2018. https://health.gov/sites/default/files/2019-09/Physical_Activity_Guidelines_2nd_edition.pdf
- Wang Y, Shen L, Xu D. Aerobic exercise reduces triglycerides by targeting apolipoprotein C3 in patients with coronary heart disease. Clinical Cardiology. 2018;42(1):56-61. doi:https://doi.org/10.1002/clc.23104
- Yang TJ, Wu CL, Chiu CH. High-Intensity Intermittent Exercise Increases Fat Oxidation Rate and Reduces Postprandial Triglyceride Concentrations. Nutrients. 2018;10(4):492. doi:https://doi.org/10.3390/nu10040492
- Natto ZS, Yaghmoor W, Alshaeri HK, Van Dyke TE. Omega-3 Fatty Acids Effects on Inflammatory Biomarkers and Lipid Profiles among Diabetic and Cardiovascular Disease Patients: A Systematic Review and Meta-Analysis. Scientific Reports. 2019;9(1). doi:https://doi.org/10.1038/s41598-019-54535-x
- Dibaba DT. Effect of vitamin D supplementation on serum lipid profiles: a systematic review and meta-analysis. Nutrition Reviews. 2019;77(12). doi:https://doi.org/10.1093/nutrit/nuz037
- Qin S, Huang L, Gong J, et al. Efficacy and safety of turmeric and curcumin in lowering blood lipid levels in patients with cardiovascular risk factors: a meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrition Journal. 2017;16(1). doi:https://doi.org/10.1186/s12937-017-0293-y
Задължително прегледайте и:
- Комплексна програма – Хранителен Режим и Тренировъчна програма - юни 10, 2024
- Физическите упражнения за Психиката: Как спортуването подпомага нервната система? - април 8, 2024
- Най-добрите Упражнения за Дупе, без да уголемяваме бедрата си - януари 23, 2024
Росица Матева казва
Много богата и полезна информация!!!Уникална дори!Хиляди благодарности!Желая ти много,много здраве и щастие и все така да помагаш на хората!Още веднъж-бъди здрав и щастлив!
Мариела Георгиева казва
Много изчерпателна и полезна информация. Колкото и да си мисли човек, че е информиран , в забързаното ежедневие се забравя и е хубаво човек да си опреснява знанията.