• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Индивидуален Хранителен Режим или Тренировъчна Програма
  • Онлайн магазин
  • Статии
  • Контакти и социални мрежи

Хранителен Режим, Фитнес програма

Хранителен режим, диета, фитнес програма и упражнения

Триглицериди – Сигналът за Промяна на Начина на Живот

юни 25, 2023 By Станимир Михов 2 коментара

триглецириди

Триглицеридите са тип мазнини, които се съдържат в хранителните продукти и са основен източник на енергия за нашето тяло.

Те са съставени от глицерол и три мастни киселини, които са свързани помежду си.

Нивата на триглицеридите зависят от приетите излишни калории, особено прости захари, както и от приема на мазнини.

Те се съхраняват в нашите клетки като запаси на енергия (почти като акумулаторни батерии) и се използват, когато тялото ни се нуждае от допълнителна енергия.

Съответно, когато не се нуждаем от толкова енергия, а консумираме повече калории, то те се превръщат в триглицериди.

Високите нива в кръвта могат да бъдат свързани с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, поради което е важно да поддържаме балансирана и здравословна диета.

Основният механизъм по който триглицеридите оказват вредно въздействие върху организма ни е образуването на атеросклеротични плаки по стените на съдовете, стесняването на техния лумен и намаляването на кръвотока към дадена област.

Също така, триглицеридите могат да доведат до панкреатит и чернодробна стеатоза (омазнен черен дроб).

Свързана статия: Омазнен Черен Дроб е сериозно, но предотвратимо – Научете дали сте изложени на риск

Триглицериди vs. холестерол

Често бъркаме триглицеридите и холестерола. Въпреки, че споделят множество прилики, те имат и няколко основни разлики, които са важни във връзка с това как да контролираме количеството им в здравословни граници.

  • ТРИглицеридите са съставени от три молекули на мастни киселини и една молекула глицерол. Можем да си го представим като молекулата глицерол, пазеща три молекули мазнина, която да използваме при нужда.
  • Холестеролът от друга страна обаче е липопротеин, който често участва в синтезата на редица хормони и витамини. Също така, холестеролът е основният “градивен” материал на клетъчните мембрани при хората и осигурява тяхната функционалност. 
  • Ключова разлика е, че триглицеридите предимно ги произвеждаме ние самите и малка част идват от храната, а холестеролът, както го произвеждаме, така и го консумираме.
  • Нивата на холестерол се повишават при консумация на мазнини, докато нивата на триглицеридите се повишават при какъвто и да е енергиен излишък. 

Свързана статия: Холестерол: Как да намалим холестерола – без лекарства и хапчета
Свързана статия: Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни?

Какво да правим, ако нивата на триглицеридите ни са повишени?

Нивата на триглицеридите до 150 mg/dL се смятат за нормални, между 200 и 500 mg/dL – за умерено повишение, а над 500 mg/dL – за силно повишени. [1]

Съветите в статията със сигурност ще помогнат:

Поддържайте здравословно тегло

Всеки път, когато приемаме повече калории, отколкото тялото се нуждае, организмът превръща тези калории в триглицериди и ги съхранява в мастните клетки.

Поддържането на умерено телесно тегло чрез консумация на по-малко излишни и ненужни калории може да бъде ефективен начин за понижаване на нивата на триглицеридите в кръвта.

Научни изследвания показват, че редукцията дори на 5-10% от телесното тегло при хора със затлъстяване може значително да намали нивата на триглицеридите. [2]

Ограничете захарта

Добавената захар в множество храни в днешно време е сериозно предизвикателство за правилното хранене. Американската кардиологична асоциация препоръчва консумацията на не повече от 100-150 калории под формата на добавена захар на ден. [3]

Добавените захари често се намират в сокове, сладкиши, безалкохолни напитки и други сладки изделия.

Затова е и важно, дори да не сме с наднормено тегло да помислим относно консумацията на повече натурални храни или като компромисен вариант, с подсладители, вместо със захар. 

Проучване, проведено в САЩ през 2020 г. и обхващато 6730 души открива, че хората, консумиращи напитки, които са подсладени със захар, са с 50% по-висок риск от високи нива на триглицеридите в кръвта. [4]

Друго проучване доказва, че редукцията на консумираните въглехидрати и мазнини повлиява благоприятно повишените нива на триглицеридите. [5]

Дори просто замяната на напитки със захар с такива без захар (с или без изкуствени подсладители), оказва положителен ефект върху нивата на триглицеридите при някои хора. [6]

Свързана статия: Въглехидрати: Как да ги използваме Здравословно в Храненето си?
Свързана статия: 14 храни, които не подозирате, че съдържат опасно количество захар

По-малко въглехидрати 

Както захарта, така и богатата на въглехидрати диета биха повишили нивата на триглицеридите, особено при ниска физическа активност.

Нови проучвания, показват, че за да бъде ефективна, нисковъглехидратната диета трябва да продължи ~12 месеца, тъй като редукция на триглицеридите може да се очаква около 6-тия месец след започването на диетата. [7]

При сравнителен анализ на диетата, бедна на въглехидрати и тази, бедна на мазнини, спадът в триглицеридите в краткосрочен план (6 месеца) е по-значителен при първата. [8] 

По-дългият срок за запазване на резултати е свързан и с натуралния ‘термостат’, който телата ни имат за регулиране на изгорените и приети калории. За да бъдат регулирани нуждите на организма и застопорени на нови стойности, то е необходимо постоянство.

Първата стъпка при намаляването на въглехидратите е редуцирането на преработените такива, преди да посегнете към намаляване на натурални храни, полезни за тялото.

Свързана статия: Метаболизъм: 36+ начина как да ускориш Бавен Метаболизъм

Не забравяйте за фибрите

Фибрите се намират естествено в плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни, както и в много други растителни източници, включително ядки, семена, зърнени култури и бобови растения.

Добавянето на повече храни, богати на фибри в диетата може да забави усвояването на мазнините и захарта в тънките черва, помагайки за намаляване на нивата на триглицеридите. [9]

Освен това, фибрите заемат по-голям обем в стомаха и засищат бързо глада.

Според проучване, включващо 117 възрастни с наднормено тегло или затлъстяване, консумацията на повече фибри е свързана с по-ниски нива на триглицериди. [10] 

Свързана статия: Фибри: 22 Храни богати на Фибри | Здравословна диета
Свързана статия: Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици

Кажете “НЕ” на трансмазнините

Изкуствените трансмазнини се развалят по-бавно и трудно от естествените мазнини и това често е причината те да бъдат добавяни в различни храни, за да се увеличи максимално срока им на годност.

Трансмазнините обикновено се срещат в пържени храни и печени продукти, приготвени с частично хидрогенирани масла.

Те също могат да бъдат намерени в малки количества в някои животински продукти.

От няколко години, добавянето на трансмазнини към храната с цел удължаване на срока на годност, е забранено в Съединените щати. [11] Обзор, направен от СЗО през 2016 г. на 16 проучвания, съобщава, че замяната на трансмазнини с полиненаситени мазнини в диетата може да помогне за намаляване на нивата на триглицеридите. [12]

Добавете ненаситени мазнини в диетата си

Проучванията показват, че мононенаситените и полиненаситените мазнини могат да намалят нивата на триглицеридите в кръвта, особено когато въглехидратите в диетата са редуцирани. [13]

Мононенаситените мазнини се намират в храни като зехтин, ядки и авокадо.

Полиненаситените мазнини присъстват в растителните масла и мазната риба, както и в ядките и семената като орехи, ленено семе и семена от чиа.

Обзор на 27 проучвания от 2019 г. съобщава, че макар консумацията на зехтин да намалява нивата на триглицеридите, тя го прави значително по-слабо от другите видове растителни масла. [14]

Най-добър ефект се постига при пълна замяна на трансмазнините и силно рафинираните растителни мазнини със студено-пресовани, нерафинирани полиненаситени мазнини. [15]

Пример може да бъде рафинираното слънчогледово олио, заменено с шарлан (студено пресовано слънчогледово олио).

Свързана статия: Авокадо: 10 доказани ползи за здравето + 3 свежи Авокадо Рецепти
Свързана статия: Здравословно хранене: Най-добрата диета | Наръчник

Хапвайте риба, за да понижите триглицеридите 

Рибата е добре известна със своите ползи за здравето на сърцето и способността си да понижава триглицеридите в кръвта.

Това се дължи най-вече на съдържанието на омега-3 мастни киселини, вид полиненаситени мастни киселини, които се считат за основни (есенциални), което означава, че единственият начин за сдобиване с тях е чрез хранене или хранителни добавки.

Както диетичните насоки за американците (специализиран научен журнал), така и Американската кардиологична асоциация препоръчват да се ядат две порции мазна риба на седмица, за да се намали рискът от сърдечни заболявания и инсулт.

Проучване по този въпрос показва, че консумирането на сьомга два пъти седмично значително намалява концентрацията на триглицеридите в кръвта.

Най-добрите източници на омега 3 от рибите са сьомгата, херингата, сардините, рибата тон и скумрията.

Супата от риба е един много здравословен начин за консумация на риба, тъй като не включва използването на допълнителни мазнини или обработката на много висока температура и може да обедини в себе си няколко различни вида риба. 

Свързана статия: Омега 3 и Рибено Масло – 11 Здравословни Ползи
Свързана рецепта: Ароматна Печена Сьомга на Фурна с Билки и Лимон | Вкусна рецепта
Свързана категория хранителни добавки: Омега 3 и Рибено Масло

Ядки на закуска? Да!

Дървесните ядки като лешник, бадем, орех, кашу, шамфъстък и др. осигуряват концентрирана доза фибри, омега-3 мастни киселини и ненаситени мазнини, всички от които работят заедно за понижаване на триглицеридите в кръвта.

Мета анализ на 61 проучвания показва, че всяка дневна порция ядки намалява триглицеридите средно с 2,2 mg/dL. [16]

Въпреки това, не трябва да се игнорира факта, че ядките са доста калорична храна – напр. една порция бадеми (23 броя) съдържа около 160 калории. Най-ефективна е консумацията на 3-7 порции ядки седмично. [17]

Открийте света на соевите продукти

Соята е богата на изофлавони, които са вид растителни съединения с множество ползи за здравето.

Въпреки че е широко известен с ролята си за понижаване на LDL (лошия) холестерол, соевият протеин е показал, че намалява също и нивата на триглицеридите в кръвта. [18]

Най-богатите източници на соев протеин са едамаме, темпе, тофу и соево мляко. 

Алкохол и високи нива на триглицериди

Всички обичаме да изпием една студена бира на края на горещия летен ден, но рядко се замисляме за хранителната ѝ стойност.

Замислете се колко често четете етикета с хранителните стойности на алкохолните продукти, които консумирате.

Ако отговорът е много рядко, то разгледайте старателно кенчето или бутилката следващия път.

Алкохолните напитки често са с високо съдържание на захар, въглехидрати и съответно – калории.

Ако тези калории останат неизползвани, те могат да се превърнат в триглицериди и да се складират в мастните клетки.

Освен това, постоянният прием на алкохол може да увеличи синтеза на големи липопротеини с много ниска плътност (VLDL) в черния дроб, които са транспортери на  триглицеридите в организма ни. [19]

Въпреки, че различни фактори имат значение в метаболизма на алкохола, някои проучвания показват, че консумация на алкохол може да повиши триглицеридите в кръвта с до 53%, дори ако нивата на триглицеридите са нормални в началото. [20]

Хранете се редовно

Някои изследвания показват, че пропускането на закуската може да доведе до намалена чувствителност към инсулин и съответно риск от инсулинова резистентност. [21]

След като се нахраним, клетките на панкреаса изпращат сигнал за освобождаване на инсулин в кръвта.

Инсулинът е отговорен за транспортирането на захарта до клетките, за да се използва за енергия.

Ако обаче има твърде много инсулин в кръвта, тялото може да стане резистентно към него, което затруднява ефективния въглехидратен метаболизъм.

Това може да доведе до повишаването както на глюкозата, така и на триглицеридите в кръвта.

За щастие установяването на редовен режим на хранене може да помогне за предотвратяване на инсулинова резистентност и високи триглицериди.

Според Американската кардиологична асоциация, нередовните модели на хранене увеличават риска от метаболитни промени и кардиоваскуларни събития впоследствие. Препоръчват храненето да следва часови режим. [22]

Броят хранения на ден е въпрос на спорове в научните среди, но за момента няма данни той да има влияние върху нивата на триглицеридите в значима степен. 

Свързана статия: Инсулинова Резистентност – Складиране на Мазнини около Органите и Подкожни Мазнини

Минимум спорт 

Американската кардиологична асоциация препоръчва поне 25 минути аеробни упражнения 3 дни в седмицата, които могат да включват дейности като тичане (джогинг), колоездене, плуване или упражнения вкъщи с гири или ластици. [23]

Когато са съчетани със загуба на тегло, проучванията показват, че аеробните упражнения са особено ефективни за намаляване на триглицеридите. [24]

Ползите от упражненията върху триглицеридите са най-очевидни при дългосрочни режими на упражнения.

Едно от проучванията при хора със сърдечни заболявания показва, че упражненията в продължение на 45 минути 5 пъти седмично водят до значително намаляване на триглицеридите в кръвта.[25] [26]

Всички физически упражнения помагат в някаква степен за намаляване на нивата на триглицеридите. Въпреки това, някои изследвания са установили, че упражненията с по-висока интензивност за по-кратко време (HIIT) са по-ефективни от упражненията с умерена интензивност за по-дълги периоди. [27]

Свързана статия: 73 упражнения с Ластици + Тренировка: Крака, Корем, Ръце, Гръб, Гърди, Глутеус
Свързана статия: Кардио тренировка: Ето какво не знаете | Пълен наръчник HIIT/LISS

Хранителни добавки при високи нива на триглицериди 

Няколко естествени добавки могат да имат потенциала да понижат триглицеридите в кръвта.

Не трябва да се разчита само на хранителните добавки, а на цялостната промяна на начина на живот – хранителен режим, упражнения, добавки.

Запомнете, че хранителните добавки са най-често безопасни, но ако приемате лекарства е редно да обсъдите приема си с медицинско лице, тъй като част от тях могат да имат общи взаимодействия. 

  • Рибено масло – известно е със силното си положително въздействие върху здравето на сърдечно-съдовата система, тъй като е богато на омега-3 мастни киселини, за които е доказано, че намаляват триглицеридите. [28]
  • Витамин D – според голямо изследване, включващо близо 7000 души, има данни, сочещи че вит. D регулира нивата на триглицеридите и LDL, без да променя тези на HDL (лош холестерол). [29] При хора с възможен дефицит на витамин D би било добре да се добави 400 IU дневно през зимните месеци на годината. За да се осигури по-добра абсорбция е добре да се консумира заедно с по-мазна храна. 
  • Куркумин – според обзор на 7 изследвания, включващи около 600 участници, куркуминът може да спомогне за значителен спад в нивата на триглицеридите и LDL (лошия) холестерол. [30]

Свързана статия: Омега 3 и Рибено Масло – 11 Здравословни Ползи
Свързана статия: Всичко за Витамин Д: Защо е толкова важен? – Храни, Дефицити, Предозиране, Изследвания
Свързана статия: Куркума: Ползи за Здравето, които дори лекарите не могат да обяснят
Свързана хранителна добавка: Омега 3 и рибено масло
Свързана хранителна добавка: Витамин D
Свързана хранителна добавка: Куркумин екстракт

Обобщение за триглицериди 

Ако лабораторни изследвания показват, че имате високо ниво на триглицериди, лекарят ви вероятно ще препоръча промени в начина на живот, като например упражнения и диета с ниско съдържание на прости въглехидрати, трансмазнини и преработени храни като цяло.

С няколко прости промени в начина на живот можете да намалите триглицеридите си и едновременно с това да подобрите цялостното си здраве. Обикновено тези промени в начина на живот ще подобрят цялостното ви здраве и ще намалят нивата на триглицеридите.

  1. Доказано е, че загубата на поне 5% от телесното тегло има траен ефект върху намаляването на нивата на триглицеридите в кръвта;
  2. Намаляването на добавената захар в диетата от сладки напитки и сладкиши може да намали нивата на триглицеридите в кръвта;
  3. Следването на диета с ниско съдържание на преработени въглехидрати може да доведе до значително намаляване на нивата на триглицеридите в кръвта;
  4. Добавянето на фибри от плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни към диетата също може да намали нивата на триглицеридите в кръвта и то по два независими един от друг механизма;
  5. Спортуването и редовните тренировки, които включват аеробни упражнения, може да повиши нивата на HDL (добър) холестерол и да намали триглицеридите и лошия холестерол в кръвта;
  6. Ограничаването на консумацията на силно преработени и пържени храни може да помогне за намаляване на приема на трансмазнини, които са опасни за високите нива на триглицериди;
  7. Мазната риба е с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Консумирането на две порции седмично може да понижи нивата на триглицеридите и да намали риска от сърдечни заболявания;
  8. Мононенаситените и полиненаситените мазнини могат да намалят нивата на триглицеридите в кръвта, особено когато се консумират вместо други мазнини (транс например);
  9. Придържането към правилен режим на хранене може да намали много рискови фактори за сърдечни заболявания и да предотврати инсулиновата резистентност;
  10. Ограничаването на приема на алкохол може да помогне за понижаване на нивата на триглицеридите в кръвта;
  11. Консумацията на 3-7 порции ядки седмично може да помогне за намаляване на триглицеридите в кръвта.

Няма нужда да променяте изцяло диетата и начина си на живот за една нощ.

Опитайте да въведете плавно някои от изброените по-горе съвети и постепенно да включите други стратегии в режима си, за да направите по-дълготрайни, устойчиви промени, към които ще е по-лесно да се придържате. 

Всяка една промяна е по-лесна за запазване дългосрочно във времето, когато не се чувства като мъчение.

Искате ли да постигнете възможно най-добрите резултати – без да губите излишно време и да влагате усилия на грешното място?

Присъединете се към отбора в онлайн треньорската ми програма.

  • Напълно персонализиран хранителен режим, изготвен на база предварително попълнена анкета и консултация с мен , с включени храните, които харесвате;
  • Напълно персонализирана тренировъчна програма – домашни условия или фитнес зала, на база опит с тренировки до този момент или липса на опит;
  • Включени промени по хранителен режим и тренировъчна програма при постигане на първи резултати;
  • Персонален треньор, на който може да зададете въпроси по всяко време и да разчитате за допълнителна мотивация;
  • Човек, отдаден да ви помогне да постигнете най-добрата си форма и да подобрите здравето си.

Необходими са 8 седмици:

Източници

  1. Medline Plus. Triglycerides. Medlineplus.gov. Published 2012. https://medlineplus.gov/triglycerides.html
  2. Macek P, Terek-Derszniak M, Biskup M, et al. A Two-Year Follow-Up Cohort Study—Improved Clinical Control over CVD Risk Factors through Weight Loss in Middle-Aged and Older Adults. Journal of Clinical Medicine. 2020;9(9):2904. doi:https://doi.org/10.3390/jcm9092904
  3. American Heart Association. Added Sugar Is Not So Sweet – Infographic. www.heart.org. Published 2020. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/added-sugar-is-not-so-sweet-infographic
  4. Haslam DE, Peloso GM, Herman MA, et al. Beverage Consumption and Longitudinal Changes in Lipoprotein Concentrations and Incident Dyslipidemia in US Adults: The Framingham Heart Study. Journal of the American Heart Association. 2020;9(5). doi:https://doi.org/10.1161/jaha.119.014083
  5. Gjuladin-Hellon T, Davies IG, Penson P, Amiri Baghbadorani R. Effects of carbohydrate-restricted diets on low-density lipoprotein cholesterol levels in overweight and obese adults: a systematic review and meta-analysis. Nutrition Reviews. 2019;77(3):161-180. doi:https://doi.org/10.1093/nutrit/nuy049
  6. Hernández-Cordero S, Barquera S, Rodríguez-Ramírez S, et al. Substituting Water for Sugar-Sweetened Beverages Reduces Circulating Triglycerides and the Prevalence of Metabolic Syndrome in Obese but Not in Overweight Mexican Women in a Randomized Controlled Trial. The Journal of Nutrition. 2014;144(11):1742-1752. doi:https://doi.org/10.3945/jn.114.193490
  7. Dong T, Guo M, Zhang P, Sun G, Chen B. The effects of low-carbohydrate diets on cardiovascular risk factors: A meta-analysis. Cheungpasitporn W, ed. PLOS ONE. 2020;15(1):e0225348. doi:https://doi.org/10.1371/journal.pone.0225348
  8. Chawla S, Tessarolo Silva F, Amaral Medeiros S, Mekary RA, Radenkovic D. The Effect of Low-Fat and Low-Carbohydrate Diets on Weight Loss and Lipid Levels: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2020;12(12):3774. doi:https://doi.org/10.3390/nu12123774
  9. Capuano E. The behavior of dietary fiber in the gastrointestinal tract determines its physiological effect. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2016;57(16):3543-3564. doi:https://doi.org/10.1080/10408398.2016.1180501
  10. Hannon BA, Thompson SV, Edwards CG, et al. Dietary Fiber Is Independently Related to Blood Triglycerides Among Adults with Overweight and Obesity. Current Developments in Nutrition. 2018;3(2). doi:https://doi.org/10.1093/cdn/nzy094
  11. Center for Food Safety and Applied Nutrition. Trans Fat. U.S. Food and Drug Administration. Published May 18, 2018. https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/trans-fat
  12. Brouwer I. Effects of Trans- Fatty Acid Intake on Blood Lipids and Lipoproteins: A Systematic Review and Meta-Regression Analysis.; 2016. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/246109/9789241510608-eng.pdf
  13. Forouhi NG, Krauss RM, Taubes G, Willett W. Dietary fat and cardiometabolic health: evidence, controversies, and consensus for guidance. BMJ. 2018;361:k2139. doi:https://doi.org/10.1136/bmj.k2139
  14. Ghobadi S, Hassanzadeh-Rostami Z, Mohammadian F, et al. Comparison of blood lipid-lowering effects of olive oil and other plant oils: A systematic review and meta‐analysis of 27 randomized placebo‐controlled clinical trials. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2018;59(13):2110-2124. doi:https://doi.org/10.1080/10408398.2018.1438349
  15. Liu AG, Ford NA, Hu FB, Zelman KM, Mozaffarian D, Kris-Etherton PM. A healthy approach to dietary fats: understanding the science and taking action to reduce consumer confusion. Nutrition Journal. 2017;16(1). doi:https://doi.org/10.1186/s12937-017-0271-4
  16. Del Gobbo LC, Falk MC, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. The American Journal of Clinical Nutrition. 2015;102(6):1347-1356. doi:https://doi.org/10.3945/ajcn.115.110965
  17. Nuts and Human Health Outcomes: A Systematic Review. Nutrients. 2017;9(12):1311. doi:https://doi.org/10.3390/nu9121311
  18. Ramdath D, Padhi E, Sarfaraz S, Renwick S, Duncan A. Beyond the Cholesterol-Lowering Effect of Soy Protein: A Review of the Effects of Dietary Soy and Its Constituents on Risk Factors for Cardiovascular Disease. Nutrients. 2017;9(4):324. doi:https://doi.org/10.3390/nu9040324
  19. Taylor AE, Lu F, Carslake D, et al. Exploring causal associations of alcohol with cardiovascular and metabolic risk factors in a Chinese population using Mendelian randomization analysis. Scientific Reports. 2015;5(1). doi:https://doi.org/10.1038/srep14005
  20. Rosales C, Gillard BK, Gotto AM, Pownall HJ. The Alcohol–High-Density Lipoprotein Athero-Protective Axis. Biomolecules. 2020;10(7):987. doi:https://doi.org/10.3390/biom10070987
  21. Monzani A, Ricotti R, Caputo M, et al. A Systematic Review of the Association of Skipping Breakfast with Weight and Cardiometabolic Risk Factors in Children and Adolescents. What Should We Better Investigate in the Future? Nutrients. 2019;11(2):387. doi:https://doi.org/10.3390/nu11020387
  22. St-Onge MP, Ard J, Baskin ML, et al. Meal Timing and Frequency: Implications for Cardiovascular Disease Prevention: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 2017;135(9). doi:https://doi.org/10.1161/cir.0000000000000476
  23. American Heart Association. Endurance Exercise (Aerobic). www.heart.org. Published 2014. https://www.heart.org/en/healthy-living/fitness/fitness-basics/endurance-exercise-aerobic
  24. Mann S, Beedie C, Jimenez A. Differential Effects of Aerobic Exercise, Resistance Training and Combined Exercise Modalities on Cholesterol and the Lipid Profile: Review, Synthesis and Recommendations. Sports Medicine. 2013;44(2):211-221. doi:https://doi.org/10.1007/s40279-013-0110-5
  25. U.S. Department of Health and Human Services. Physical Activity Guidelines for Americans 2nd Edition.; 2018. https://health.gov/sites/default/files/2019-09/Physical_Activity_Guidelines_2nd_edition.pdf
  26. Wang Y, Shen L, Xu D. Aerobic exercise reduces triglycerides by targeting apolipoprotein C3 in patients with coronary heart disease. Clinical Cardiology. 2018;42(1):56-61. doi:https://doi.org/10.1002/clc.23104
  27. Yang TJ, Wu CL, Chiu CH. High-Intensity Intermittent Exercise Increases Fat Oxidation Rate and Reduces Postprandial Triglyceride Concentrations. Nutrients. 2018;10(4):492. doi:https://doi.org/10.3390/nu10040492
  28. Natto ZS, Yaghmoor W, Alshaeri HK, Van Dyke TE. Omega-3 Fatty Acids Effects on Inflammatory Biomarkers and Lipid Profiles among Diabetic and Cardiovascular Disease Patients: A Systematic Review and Meta-Analysis. Scientific Reports. 2019;9(1). doi:https://doi.org/10.1038/s41598-019-54535-x
  29. Dibaba DT. Effect of vitamin D supplementation on serum lipid profiles: a systematic review and meta-analysis. Nutrition Reviews. 2019;77(12). doi:https://doi.org/10.1093/nutrit/nuz037
  30. Qin S, Huang L, Gong J, et al. Efficacy and safety of turmeric and curcumin in lowering blood lipid levels in patients with cardiovascular risk factors: a meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrition Journal. 2017;16(1). doi:https://doi.org/10.1186/s12937-017-0293-y

Задължително прегледайте и:

  • Комплексна програма – Хранителен Режим и Тренировъчна програмаКомплексна програма – Хранителен Режим и Тренировъчна програма
  • Протеин: Най-вкусният и Здравословен начин за ОтслабванеПротеин: Най-вкусният и Здравословен начин за Отслабване
  • Фибри: 22 Храни богати на Фибри | Здравословна диетаФибри: 22 Храни богати на Фибри | Здравословна диета
  • 73 упражнения с Ластици + Тренировка: Крака, Корем, Ръце, Гръб, Гърди, Глутеус73 упражнения с Ластици + Тренировка: Крака, Корем, Ръце, Гръб, Гърди, Глутеус
  • 20 Източници на Протеин за всяко Меню в 4 разнообразни категории20 Източници на Протеин за всяко Меню в 4 разнообразни категории
  • 25 Упражнения за Корем + Видео и Програма за изтегляне25 Упражнения за Корем + Видео и Програма за изтегляне
  • About
  • Latest Posts
Станимир Михов
Фейсбук
Станимир Михов
Здравейте и благодаря, че посетихте сайта ми. Казвам се Станимир Михов и се занимавам с фитнес над 10 години, като през последните 5 съм инвестирал много време и усилия, за да подобря знанията си в сферата на тренировките и здравословното хранене.

Целта ми чрез този блог е да предоставя най-точната и научно подкрепена информация и по този начин да помогна на повече хора да постигнат целите си свързани с фитнес, хранене, здравословен начин на живот и други.
Станимир Михов
Фейсбук
Latest posts by Станимир Михов (see all)
  • Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
  • Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
  • Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024

Категория: Хранене, Хранителни добавки

Хранителен режим и фитнес програма, изготвени специално за теб.
Индивидуален хранителен режим, тренировъчна програма, проследяване на резултати и подкрепа.

Reader Interactions

Коментари

  1. Росица Матева казва

    юли 17, 2023 at 8:35 am

    Много богата и полезна информация!!!Уникална дори!Хиляди благодарности!Желая ти много,много здраве и щастие и все така да помагаш на хората!Още веднъж-бъди здрав и щастлив!

    Отговор
  2. Мариела Георгиева казва

    юли 16, 2023 at 10:42 am

    Много изчерпателна и полезна информация. Колкото и да си мисли човек, че е информиран , в забързаното ежедневие се забравя и е хубаво човек да си опреснява знанията.

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Основна странична лента

ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ ИЛИ ТРЕНИРОВЪЧНА ПРОГРАМА – ФИТНЕС ЗАЛА ИЛИ ДОМАШНИ УСЛОВИЯ

хранителен режим фитнес програма

Търсене в сайта

Книга: Моите 10 години Здравословно Хранене и Тренировки

Електронна Книга: Моите 10 години Здравословно Хранене и Тренировки

Продукти

  • Спортен клин с повдигащ ефект и висока талия | Премиум Серия SMFit Спортен клин с повдигащ ефект и висока талия | Премиум Серия SMFit
  • Електронна Книга: Моите 10 години Здравословно Хранене и Тренировки Електронна Книга: Моите 10 години Здравословно Хранене и Тренировки
  • Стилен Спортен Сак | Премиум Серия SMFit Стилен Спортен Сак | Премиум Серия SMFit лв.44.00 Original price was: лв.44.00.лв.35.00Текущата цена е: лв.35.00.
  • Тренировъчен комплект дъмбели и лост Комплект дъмбели и Лост с Регулиране - 20, 30 или 40 кг | 2 години гаранция
  • ластици за тренировка цена Ластици за Тренировка - Пълен комплект от 11 части
  • Тренировъчни ленти с различно съпротивление Тренировъчни ленти - Тренировки в домашни условия | Аксесоари
    Оценено на 5.00 от 5

Популярни статии

  • Либидо: 10 Натурални Метода за Повишаване на желанието (и възможностите) за СексЛибидо
  • Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трициoves-zahar
  • Безплатна Фитнес Програма: Снимки + Видео + PDF файлфитнес програма
  • 90 Дневна Диета – Как точно Работи диетата? (+Реални Резултати)90 дневна диета

ДРЕХИ – ЗА ТРЕНИРОВКИ ИЛИ ЗА ЕЖЕДНЕВИЕТО

Хранителен режим и фитнес програма, изготвени специално за теб.
Хранителен режим, тренировъчна програма, проследяване на резултати и подкрепа.

Постелка за Упражнения: Противоплъзгаща

Ефективни Тренировки Вкъщи

dymbel lost 20 kg 30 kg trenirovka

Над 70 упражнения в домашни условия

Над 70 упражнения в домашни условия

Книга: Моите 10 години Здравословно Хранене и Тренировки

Електронна Книга: Моите 10 години Здравословно Хранене и Тренировки

Постелка за Упражнения: Противоплъзгаща

ИНДИВИДУАЛЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ

Авторско право © 2025 · Magazine Pro на Genesis Framework · WordPress · Вход

stanimirmihov.com

stanimirmihov.com

бул. „Президент Линкълн“ 16, 1618 ж.к. Овча Купел, София
+359886430083
[email protected]

Социални мрежи

Кариери / Рекламни лица

✔️Кариера – работа с нас в София

✔️Стани рекламно лице – Influencer програма

Услуги

Хранителен режим

Тренировъчна програма

Комплексна програма

Премиум програма

Магазин

Спортени дрехи

Фитнес аксесоари

Хранителни добавки

Промоции

Индивидуален режим

Статии

Упражнения за корем

Безплатна Фитнес Програма: Снимки + Видео + PDF файл

Мускулна маса

Безплатна програма за Отслабване вкъщи

За мен

Отзиви на клиенти

Фитнес инструктор

Индивидуални програми

Изпрати ми съобщение

За сайта

Защита на лични данни

Бисквитки

Да работим заедно

В помощ (можеш да се включиш)
English Version
© 2015-2025 stanimirmihov.com. Creative-common license – За да използвате материали е необходимо да поставите активен линк или да се свържете с автора.
  • About
  • Latest Posts
Станимир Михов
Фейсбук
Станимир Михов
Здравейте и благодаря, че посетихте сайта ми. Казвам се Станимир Михов и се занимавам с фитнес над 10 години, като през последните 5 съм инвестирал много време и усилия, за да подобря знанията си в сферата на тренировките и здравословното хранене.

Целта ми чрез този блог е да предоставя най-точната и научно подкрепена информация и по този начин да помогна на повече хора да постигнат целите си свързани с фитнес, хранене, здравословен начин на живот и други.
Станимир Михов
Фейсбук
Latest posts by Станимир Михов (see all)
  • Кардио тренировка: Ето какво не знаете, за да имате резултати | Пълен наръчник HIIT/LISS - октомври 20, 2024
  • Как Упражнения и Тренировки влияят на Хормоните ни? - октомври 15, 2024
  • Овесени ядки – Състав и ползи за здравето, разликата между ядки и трици - октомври 10, 2024